Mobilny marketing: 4 najgorętsze trendy na 2018
Mobilny marketing: 4 najgorętsze trendy na 2018

Mobilny marketing: 4 najgorętsze trendy na 2018

Opublikowany

Być może jeszcze nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale w świecie marketingowym właśnie odbywa się cicha rewolucja. Mimo, że o rosnącym znaczeniu rynku mobile mówiło się już od kilku lat to dopiero nadchodzący rok przyniesie w branży naprawdę duże zmiany. Jeśli nadal nie wiesz, o co chodzi w targetowaniu behwioralnym i na czym polega grywalizacja, zapnij pasy. Zabieramy Cię w podróż po najgorętszych trendach 2018 roku. 

W 2017 ilość odsłon z urządzeń mobilnych stanowiła 59,9% globalnego ruchu internetowego. W praktyce oznacza to, że dostęp większości konsumentów do treści emitowanych online przestał być uzależniony od miejsca lub pory dnia, a Ty możesz docierać do nich w najbardziej odpowiednim momencie, np. podczas zakupów. 
W jaki sposób wykorzystać rosnący potencjał kanałów mobilnych, aby zaangażować Twoich klientów w nadchodzącym roku?
blog_tresc_18.12_17_1.jpg

Grywalizacja

Od czasu Pokemon GO o grywalizacji powiedziano w branży już niemal wszystko. Mimo to niewiele marek potrafiło efektywnie wykorzystać ją w swojej strategii marketingowej, traktując ją w większym stopniu jako ciekawostkę, niż trend o niespotykanym potencjale sprzedażowym. Tymczasem według portalu prnewswire.com, temat grywalizacji powróci w nadchodzącym roku ze zdwojoną siłą, zwiększając jednocześnie globalną wartość rynku do 5,5 miliarda dolarów. Pora więc uświadomić sobie, że Twoi klienci uwielbiają wyzwania zanim wpadnie na to Twoja konkurencja.

Targetowanie behawioralne

Wszyscy wiemy, że mobilny marketing działa wtedy, kiedy wykorzystamy go w określonym kontekście, miejscu i czasie. Dotychczas było to np. pobranie aplikacji lub polubienie fanpage o wybranej tematyce, czego rezultatem było otrzymanie spersonalizowanej reklamy. Z czasem okazało się jednak, że określona aktywność online niekoniecznie przekłada się na rzeczywiste zainteresowania, a wizerunek, jaki Twoi klienci kreują w internecie bardzo odbiega od tego poza nim. Tak narodziło się targetowanie behawioralne na podstawie zachowań klientów w świecie rzeczywistym. 
Polega ono na kierowaniu reklam wyłącznie do osób, które w wybranym czasie przebywają w określonym miejscu, dzięki czemu masz pewność, że trafią one do osób najbardziej zainteresowanych produktem lub usługą. Efekt? Poprawa wyników sprzedażowych i pozyskanie nowych klientów (jeśli nie wierzysz, sprawdź nasze archiwum).
blog_tresc_18.12_17_2_2.jpg

Wideoreklamy

Według portalu interaktywnie.com, w 2018 roku aż 59% globalnych wydatków na reklamę online będą stanowiły reklamy mobilne, a czas spędzony na codzienną konsumpcję treści wideo na smartfonach i tabletach wzrośnie do 36 minut. 
Według nas to wystarczające powody, aby zwrócić większą uwagę na potencjał drzemiący w reklamach wideo. Tym bardziej, że zróżnicowana ilość dostępnych formatów pozwala na zaangażowanie widowni na wiele sposobów, począwszy od krótkich spotów a skończywszy na dłuższych produkcjach fabularnych, których jednak nie polecamy ze względu na specyfikę odbioru treści za pośrednictwem mobile. Ogranicza Cię jedynie własna wyobraźnia (i rekomendacje działu marketingu).
blog_tresc_18.12_17_3.jpg

SEO dla mobile

Jeśli sądzisz, że SEO w wykonaniu mobilnym to synonim RWD to pora zweryfikować swoją wiedzę. Optymalizacja treści przeznaczonych do wyświetlania na przenośnych urządzeniach będzie w nadchodzącym roku polegała na dostosowywaniu ich do wymagań wyszukiwarek, które są coraz bardziej wymagające w kwestii oceny zawartości mobilnych. Pod uwagę brane są:
  1. obecność w Google Search Console, 
  2. czas ładowania strony,
  3. projekt (brak pop upów oraz Flasha, odblokowany CSS i JavaScript),
  4. nawigacja
  5. oraz dopasowanie strony i jej elementów do mobile.
Co więcej, w nadchodzącym roku Google zamierza wprowadzić w swojej wyszukiwarce algorytm oceniający poziom dostosowania stron internetowych do urządzeń przenośnych. To najlepiej obrazuje powagę sytuacji, prawda? Jedno jest pewne: nadchodzący rok upłynie pod hasłem „Go mobile or go home”, więc jeśli dbasz o swoich klientów, prędzej czy później wykorzystasz reklamy mobilne w swojej strategii marketingowej. 
Zwłaszcza, że w czasie, w którym czytasz ten artykuł w Polsce sprzedano już niemal 300 smartfonów (a statystyki portalu gsmaniak.pl uwzględniły zaledwie kilka najpopularniejszych modeli).
clu-blog-button.jpg

Udostępnij

Powiązane artykuły
Drony – wciąż zabawka, czy już przyszłość marketingu?

temu

Patrolują tereny wojskowe, dostarczają pizzę, robią show na koncertach. Są najbardziej pożądanym prezentem tego roku – pewnie dlatego, że poświęcono im cały odcinek serialu „Miasteczko South Park” (a to już naprawdę poważna sprawa!). Nadal sądzisz, że drony służą wyłącznie do podglądania sąsiadów?
Reklama internetowa: trendy, o których będzie głośno w 2018

temu

W branży online dominują 2 teorie. Pierwsza z nich mówi, że błyskawiczna ewolucja reklamy internetowej dobiegła końca wraz z pierwszym uruchomionym AdBlockiem. Ta druga zakłada, że największy skok technologiczny w zakresie reklamy online dopiero przed nami. Jaki? Skuteczne omijanie programów do blokowania reklam. Coraz silniejsze przenikanie się świata wirtualnego z rzeczywistym i rosnąca popularność urządzeń mobilnych w najbliższym czasie zmienią oblicze digital marketingu. Skorzystają na tym zwłaszcza właściciele małych i średnich przedsiębiorstw. Zobacz, jakich trendów nie wolno lekceważyć w 2018 roku.
Czego oczekują konsumenci według raportu "Shoppers' Perspective 2017"?

temu

Zgodnie z raportem Open Research “Shoppers' Perspective 2017”, promocje oferujące natychmiastową korzyść niezmiennie budzą największe zainteresowanie konsumentów. Co więcej, coraz więcej klientów decyzję zakupową podejmuje w punkcie sprzedaży.
Przedsiębiorco, potrzebujesz alternatywy dla agencji reklamowych? Mamy rozwiązanie!

temu

Ponad 5 miesięcy temu pisaliśmy o nowościach w Cluify. Było o wybieraniu odbiorców na podstawie odwiedzanych miejsc, interaktywnej mapie i mierzeniu efektywności kampanii. Od tego czasu funkcjonalności zaliczyły kilka upgrade’ów, a nasi klienci zaczęli pytać, czy na tym poziomie zaawansowania możemy tyle samo, co agencje reklamowe.

Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zwiększyć sprzedaż przed świętami

Stało się: opanowała nas przedświąteczna gorączka. Jak pokazują wyniki międzynarodowego badania „Zakupy świąteczne 2017”, na bożonarodzeniowe wydatki Polacy przeznaczą w tym roku o 2% więcej oszczędności, niż w ubiegłym roku. Połowa deklarowanej kwoty zostanie pochłonięta przez prezenty dla najbliższych, a ponieważ Święty Mikołaj ma w tym czasie naprawdę dużo pracy podpowiemy Ci, jak skutecznie go zastąpić i zwiększyć sprzedaż przed świętami.