6 najczęstszych błędów w reklamie online. Campaign Manager o zasadach skutecznych reklam AdWords

6 najczęstszych błędów w reklamie online. Campaign Manager o zasadach skutecznych reklam AdWords

Opublikowany

Kampanie reklamowe online to skuteczny sposób dotarcia do potencjalnych klientów. Takie działania korzystnie wpływają na sprzedaż zarówno w przypadku sklepów internetowych, jak i stacjonarnych. Jest jednak pewien warunek – ich powodzenie zależy od spełnienia kilku czynników.

Reklamy dostępne w sieci reklamowej Google to możliwość promowania swojego biznesu nie tylko dla dużych, ale także dla średnich i małych przedsiębiorstw, które nie chcą przeznaczać wysokich kwot na kampanie reklamowe. Kiedy poświęcasz na ten cel część swoich środków, naturalne jest, że chcesz uzyskać wymierne efekty. 
Aby tak się stało nie możesz zapomnieć o czynnikach, jakie wpływają na wyniki Twoich reklam. Aleksandra Klimek, która na co dzień odpowiada za kampanie klientów Cluify, wskazuje najczęstsze błędy i radzi, jak im zapobiegać.

Błąd 1: nieczytelny tekst, za mała czcionka, zbyt dużo tekstu na grafice

To podstawowy błąd, przez który reklama staje się nieczytelna, a odbiorca pomija ją w gąszczu pozostałych komunikatów. Jest to szczególnie istotne przy kierowaniu reklam na urządzenia mobilne, gdzie rozmiar reklamy jest proporcjonalnie mniejszy, zwłaszcza w przypadku małych banerów wyświetlanych w aplikacjach mobilnych.

Rozwiązanie: umieszczanie możliwie jak najmniejszej ilości tekstu na grafikach stosowanych w kampaniach reklamowych na urządzeniach mobilnych.
blog_tresc_22.11_17_3.jpg

Błąd 2: mało atrakcyjny tekst bez wyraźnego wezwania do działania, który nie zachęca do kliknięcia w reklamę

Mało zachęcający tekst bez wyraźnego wezwania do działania nie skłoni do kliknięcia w baner, ponieważ odbiorca nie otrzymuje wystarczająco silnego bodźca.

Rozwiązanie: odbiorca reklamy często nie wie, jakiego działania od niego oczekujemy. Podpowiedzmy mu, co ma zrobić, a zwiększymy szansę na wykonanie tego działania. W końcu o to nam chodzi! Buduj ciekawe opisy produktów w krótki i zwięzły sposób. Używaj języka korzyści, który w szybki sposób rozbudzi zainteresowanie odbiorców. Stosuj wyraźne, wyeksponowane wezwania do działania, np. SKORZYSTAJ, WYPRÓBUJ TERAZ, POBIERZ ZA DARMO.

Błąd 3: strona docelowa nieprzystosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych

Strona docelowa, na którą odbiorca reklamy zostaje przeniesiony po jej kliknięciu, nieprzystosowana do wyświetlania na smartfonach jest jednym z najczęstszych powodów niewielkiej liczby konwersji. Odbiorca widzi atrakcyjny baner reklamy z wyraźnym wezwaniem do działania, klika, wchodzi na stronę i… nie wie, jak się po niej poruszać, więc wychodzi. Pamiętaj, że każdego dnia internauci otrzymują wiele reklam – jeśli udało Ci się już zachęcić ich do kliknięcia – zadbaj o to, co zobaczą później. Nie trać ich!

Rozwiązanie: strona mobilna, na którą kierujemy odbiorców reklamy, powinna być jak najprostsza, pozbawiona nadmiaru informacji, intuicyjna w użyciu i zoptymalizowana pod wyświetlanie na smartfonach. Warto rozważyć stworzenie strony dedykowanej, która będzie bezpośrednio nawiązywała do oferty uwzględnionej w kampanii reklamowej.

Błąd 4: brak pomiaru wyników kampanii i śledzenia konwersji

Brak analityki to brak wiedzy o tym, jak na reklamę reaguje klient. Wykorzystanie kodu Google Analytics i piksela Facebooka powinno być pierwszym krokiem przy podejmowaniu decyzji o prowadzeniu płatnych działań online. Każdy z nas chce wiedzieć, skąd trafiają do nas klienci i co na stronie robią osoby, które kliknęły w reklamę. W ten sposób badamy najskuteczniejsze formy i umiejscowienia reklamy.

Rozwiązanie: założenie dla swojej strony www konta Google Analytics to dzisiaj podstawa działania w sieci. Dzięki temu wiesz też, ilu użytkowników pojawia się na Twojej stronie w wyniku płatnych działań, co robią i jak szybko ją opuszczają. Przy działaniach reklamowych na Facebooku niezbędny jest też piksel Facebooka, który pozwoli monitorować działania podejmowane na Twojej stronie pochodzące z działań reklamowych w tym serwisie. W wyniku tego lepiej wydasz swoje pieniądze i skuteczniej dotrzesz do nowych odbiorców.
blog_tresc_22.11_17_2.jpg
Analityka online to jedno, a analityka offline to drugie. Skąd wiedzieć, kto trafił do naszego sklepu stacjonarnego z kampanii online? Takie możliwości mierzenia wyników reklamy oferuje Cluify. Dzięki pomiarowi konwersji offline wiesz, ilu odbiorców kampanii pojawiło się w sklepie i czy prowadzona kampania była skuteczna.

Błąd 5: nietrafiony wybór grupy docelowej

Źle dobrana grupa odbiorców to jeden z podstawowych błędów reklamy online, który potrafi przekreślić powodzenie nawet najlepszej kreacji graficznej.

Rozwiązanie: następnym krokiem po wyborze oferty, którą chcesz promować jest zastanowienie się nad tym, kto będzie nią najbardziej zainteresowany. Na tej właśnie podstawie należy stworzyć grupę odbiorców reklamy i biorąc pod uwagę jej upodobania, sprecyzować treść, która znajdzie się na banerze.
Częstym błędem jest również kierowanie reklamy do zbyt szerokiego grona odbiorców. Targetowanie pod kątem zainteresowań nie oznacza, że dotrzesz do osób zainteresowanych kupnem produktów o danej tematyce.
Przykład: Chcemy sprzedawać stroje do piłki nożnej. Kierujemy reklamę w AdWords do osób zainteresowanych tematyką “piłka nożna”. Wśród tych osób mogą być miłośnicy oglądania meczy online albo osoby przeglądające serwisy internetowe poświęcone tej tematyce. W Cluify grupę uprawiających aktywnie piłkę nożną (czyli potencjalnie zainteresowanych zakupem nowej odzieży piłkarskiej) wybierasz nie na podstawie odwiedzanych stron internetowych, ale w oparciu o odwiedzanie miejsc w świecie rzeczywistym – w tym wypadku boisk piłkarskich. Dzięki temu precyzyjnie wybierasz swoich odbiorców i obniżasz koszty kampanii!
blog_tresc_22.11_17_1-3.jpg

Błąd 6: ograniczanie się do reklamy w sieci wyszukiwania

W swoich działaniach reklamowych marki często skupiają się głównie na sieci wyszukiwania i dążą do tego, by pokazywać reklamy osobom, które szukają określonych haseł. W ten sposób marki konkurują ze sobą o stawki za słowa kluczowe, ale nie docierają do klientów, którzy w ogóle nie wpisują w wyszukiwarkę określonych haseł. A co, jeśli Twój produkt jest na tyle innowacyjny, że nikt nie wpadnie na pomysł wpisania takiego zapytania w Google? Jak poinformujesz użytkowników internetu o takim produkcie?

Rozwiązanie: przede wszystkim pamiętaj o tym, że Twoi klienci konsumują treści w różnych miejscach i na różnych urządzeniach, także na urządzeniach mobilnych. Smartfon towarzyszy nam nam niemal bez przerwy, dlatego nie warto ograniczać swoich kampanii tylko do użytkowników komputerów. 
Bierz pod uwagę to, w jakim miejscu Twoi odbiorcy korzystają z internetu przez większość dnia i wprowadzaj do swoich działań reklamy mobilne. Nie zapominaj też o różnych mediach komunikacji, w tym o Social Media i reklamy na Facebooku, który jest obecnie drugą największą w Polsce platformą reklamową. 
Zaskakuj klientów reklamami w miejscach, które lubią odwiedzać – np. w serwisie poświęconym plotkom, samochodom, czy wiadomościom lokalnym. Takie serwisy należą właśnie do sieci reklamowej Google (GDN) i to tu użytkownik może być bardziej podatny na komunikat reklamowy związany z nową, wcześniej nieznaną marką. I na koniec: uzupełniaj kampanie reklamowe o działania remarketingowe.  
CLUIF_banner_blog.gif

Udostępnij

Powiązane artykuły
Jak dotrzeć do właściwego odbiorcy? Skuteczna reklama AdWords okiem Campaign Managera

temu

Jeśli wierzyć prognozom, wydatki na reklamę opartą o miejsca odwiedzone przez klientów do 2020 roku wzrosną do 32 mld dolarów i stanowić będą 45% ogólnych wydatków na reklamę mobilną. Aleksandra Klimek, Campaign Manager Cluify odpowiada jak wykorzystać ten trend i skutecznie docierać do najbardziej zainteresowanych odbiorców.
Znów stawiamy klienta na piedestale: trenerka Customer Experience o doświadczeniach zakupowych

temu

Doświadczenia klienta to obecnie jeden z najczęściej poruszanych tematów przez marketerów i specjalistów ds. sprzedaży. Dlaczego cieszy się on tak dużym zainteresowaniem i z jakiego powodu detaliści coraz chętniej wdrażają koncepcje związane z poprawieniem poziomu doświadczeń klienta w sklepie? Na te i inne pytania odpowiada Dominika Maciejak, trenerka Customer Experience specjalizująca się w handlu detalicznym.
Czy (i jak) wszystko można sprzedać?

temu

Desery na bazie oleju palmowego, mieszkania w systemie TBS – niektóre produkty wymagają dodatkowego bodźca podkręcającego sprzedaż. Gdybyśmy pisali ten tekst 20 lat temu, byłaby nim reklama internetowa (uwierzysz, że w pierwszy banner kliknęło 50% odbiorców?). Dziś będzie to… reklama internetowa – ale trochę inna. Zaraz pokażemy Ci, na czym polega jej wyjątkowość i jak działa.
Jak skutecznie promować usługi deweloperskie? Dom100 i Cluify – CASE STUDY

temu

Dom100 to rodzinna firma z tradycjami. Od 25 lat z powodzeniem buduje nowoczesne domy i mieszkania, za co zdobyła liczne nagrody branżowe. W Cluify wiemy, że jej potencjał jest ogromny – mimo dużej konkurencji, dynamicznych zmian na rynku i codziennych wyzwań. Tym razem naszym zadaniem było dotarcie z reklamą m.in. do klientów konkurencji. Czy to się nam udało? Sprawdź!