Skuteczny e-commerce: jak przyciągnąć klientów?
Skuteczny e-commerce: jak przyciągnąć klientów?

Skuteczny e-commerce: jak przyciągnąć klientów?

Opublikowany

Na początku 2017 roku wyniki badań przeprowadzonych przez Gemius pokazały, że już ponad połowa Polaków dokonuje zakupów za pośrednictwem internetowych platform sprzedażowych. To bardzo dużo biorąc pod uwagę fakt, że dostęp do internetu posiada zaledwie 79% mieszkańców naszego kraju. Jak dotrzeć do tak szerokiej grupy docelowej i pozyskać nowych klientów?

Dynamiczny rozwój rynku e-commerce w Polsce sprawia, że obok gigantów pokroju Allegro czy Amazona pojawia się coraz więcej nowych, mniejszych serwisów zakupowych. W rezultacie omnichannel i e-marketing stały się wśród handlowców jednymi z najczęściej używanych słów, a konkurencja w branży powoli, lecz systematycznie rośnie. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak odnaleźć się w tym nowym świecie, spieszymy z pomocą.
blog_tresc_skuteczny e-commerce.jpg

Po pierwsze: sklep

Zanim uruchomisz wszystkie znane Ci narzędzia reklamowe zastanów się, czy Twoja platforma zakupowa jest wystarczająco atrakcyjna z perspektywy potencjalnego klienta. Chwytliwe opisy produktowe i atrakcyjne zdjęcia są ważne, ale nie zapewnią wysokich wyników sprzedażowych, jeśli e-sklep nie będzie działał zgodnie z zasadami UX. 
Ten tajemniczo brzmiący skrót to doświadczenia użytkownika związane z dokonywaniem zakupu za pomocą Twojej strony, a najprościej wpłynąć na nie za pomocą:
  1. dopasowania funkcjonalności strony do oczekiwań klientów (dobrze widoczna wyszukiwarka, intuicyjna obsługa koszyka zakupowego i bieżąca aktualizacja banerów informujących o promocjach to dopiero początek listy najważniejszych elementów e-sklepu),
  2. wdrożenia opcji, które intuicyjnie poprowadzą użytkownika przez proces zakupowy (inteligentna wyszukiwarka, podpowiedzi dotyczące produktów, dynamiczne filtrowanie maksymalnie uproszczona finalizacja transakcji to tylko kilka pomysłów, które możesz wykorzystać na dobry początek - im mniej kroków do pokonania przez klienta w procesie sprzedażowym, tym lepiej dla jego wyniku),
  3. wzbudzenia zaufania (nie bój się eksponowania danych kontaktowych i zamieszczenia regulaminu zakupów na kilku podstronach),
  4. bieżącej weryfikacji swoich działań w zakresie UX i modyfikacji zgodnie z oczekiwaniami klientów - nie zakładaj, że Twój e-sklep będzie wyglądał cały czas tak samo; zamiast tego postaw na konstrukcję, którą łatwo zmodyfikujesz w zależności od zmieniających się potrzeb Twoich klientów.
Poświęć też więcej czasu na dopracowanie ścieżki zakupu i testy użyteczności. Google Analytics oferuje wiele możliwości bieżącej weryfikacji ruchu konsumentów, co pozwala określić (i w przyszłości wyeliminować) tzw. “wąskie gardło”, czyli punkt, w którym użytkownik opuszcza proces prowadzący do zakupu. Klienci z przyjemnością będą do wracali do Twojego sklepu, a Ty zauważysz więcej sfinalizowanych transakcji!

Po drugie: reklama

Ile razy zdarzało Ci się trafiać w internecie na kompletnie niedopasowaną reklamę? Możemy założyć się, że w takiej sytuacji Twoje odczucia względem promowanej usługi dalekie były od pozytywnych, a zakup stawał się ostatnią rzeczą, jaka przyszła Ci do głowy. Zdradzimy Ci tajemnicę: inni konsumenci odbierają działania marketingowe dokładnie w taki sam sposób, a Twoim priorytetem powinno stać się precyzyjne określenie i dokładne dopasowanie przekazu do grupy docelowej (lub grupy docelowej do reklamowanej oferty). 
Aby tworzyć skuteczne reklamy i przyciągać klientów do Twojego e-sklepu, korzystaj z narzędzi pozwalających na szczegółowe określenie grupy osób najbardziej zainteresowanych Twoją ofertą, dzięki czemu Twoje reklamy staną się tańsze i bardziej skuteczne.
blog_tresc_skuteczny e-commerce_2.jpg
Button.jpg

Po trzecie: połącz offline z online

To, że Twój sklep znajduje się w internecie nie znaczy, że musisz ograniczyć się tylko do pozyskiwania klientów w online. Konkurowanie z innymi sklepami internetowymi znacząco zwiększa koszty reklamy i utrudnia proces pozyskania nowego klienta. Zamiast tego możesz wyjść ze swoją ofertą na całkiem nowy rynek, kierując przekaz promocyjny do grupy odbiorców określonej na podstawie jej zachowań nie online, a offline. 
A skoro wspomnieliśmy o offline, warto przypomnieć, że to właśnie tam Twoi potencjalni klienci są najbardziej aktywni. Spójrz więc na nich jako osoby odwiedzające poszczególne miejsca, np. określony rodzaj sklepów czy obiektów kultury. Pozwoli Ci to skutecznie targetować Twoje reklamy i zwiększyć sprzedaż: dotrzesz do całkiem nowych klientów, a określona grupę docelową łatwo przeniesiesz na prowadzone dotąd kampanie internetowe. Pomoże Ci w tym platforma Cluify, dzięki której wyślesz reklamę do grupy odbiorców określonej na podstawie odwiedzanych w świecie rzeczywistym.
Nie bój się szukać inspiracji. Sieć H&M wykorzystała Snapchata do promocji swoich sklepów: użytkownicy serwisu regularnie otrzymywali podpowiedzi dotyczące umiejscowienia na terenie wybranych placówek biletów na koncert. Aby je zdobyć, wystarczyło kierować się wskazówkami i pojawić się w jednym ze sklepów stacjonarnych. Akcja promocyjna została pozytywnie odebrana zarówno przez specjalistów zajmujących się promocją, jak i klientów sieci, stając się jednym z najlepszych przykładów na efektywne połączenie offline z online.
blog_tresc_skuteczny e-commerce_3.jpg
Ty możesz pójść o krok dalej, kierując personalizowaną reklamę do wszystkich, którzy pojawiają się w konkurencyjnych sklepach stacjonarnych. E-commerce systematycznie wypiera tradycyjną sprzedaż, dlaczego więc tego nie wykorzystać? Możemy założyć się, że Twój e-sklep ma ku temu potencjał! Gra jest warta świeczki: według portalu businessinsider.pl, polski rynek e-commerce jest warty mniej-więcej 40 mld zł i nikt nie ma wątpliwości, że liczba ta będzie rosnąć.
Button.jpg

Udostępnij

Powiązane artykuły
Skuteczny marketing w e-commerce

temu

Marketing w e-commerce jest jak wychowywanie dziecka. Poświęcasz długie godziny na rozmowy z praktykami, a kiedy wprowadzasz zdobytą wiedzę w życie okazuje się, że rekomendowane rozwiązania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz w branży, czy jesteś już doświadczonym przedsiębiorcą, pora spojrzeć krytycznie na swoją strategię i zweryfikować, które metody dotarcia do klientów naprawdę działają. Pomoże Ci w tym nasza lista sprawdzonych elementów skutecznego marketingu w e-commerce.
Reklama internetowa: trendy, o których będzie głośno w 2018

temu

W branży online dominują 2 teorie. Pierwsza z nich mówi, że błyskawiczna ewolucja reklamy internetowej dobiegła końca wraz z pierwszym uruchomionym AdBlockiem. Ta druga zakłada, że największy skok technologiczny w zakresie reklamy online dopiero przed nami. Jaki? Skuteczne omijanie programów do blokowania reklam. Coraz silniejsze przenikanie się świata wirtualnego z rzeczywistym i rosnąca popularność urządzeń mobilnych w najbliższym czasie zmienią oblicze digital marketingu. Skorzystają na tym zwłaszcza właściciele małych i średnich przedsiębiorstw. Zobacz, jakich trendów nie wolno lekceważyć w 2018 roku.
Najprostszy sposób dotarcia do klientów. Nowości w Cluify!

temu

Nie od dziś wiadomo, że kluczem do pozyskania nowych klientów są przede wszystkim atrakcyjny produkt lub usługa. Ale ważny, być może nawet decydujący, jest także sposób oraz kanały komunikacji za pośrednictwem których zachęcimy potencjalnych odbiorców naszych produktów do ich zakupu. Pomoże Ci w tym Cluify.
Mobilny marketing: 4 najgorętsze trendy na 2018

temu

Być może jeszcze nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale w świecie marketingowym właśnie odbywa się cicha rewolucja. Mimo, że o rosnącym znaczeniu rynku mobile mówiło się już od kilku lat to dopiero nadchodzący rok przyniesie w branży naprawdę duże zmiany. Jeśli nadal nie wiesz, o co chodzi w targetowaniu behwioralnym i na czym polega grywalizacja, zapnij pasy. Zabieramy Cię w podróż po najgorętszych trendach 2018 roku. 

5 narzędzi content marketingowych, które zechcesz pokazać dziś swojemu szefowi

Statystyki kłamią. Outbound marketing od dawna nie jest jedyną słuszną drogą pozyskania leadów sprzedażowych. Dowodem na to jest liczba indywidualnych użytkowników blokujących reklamy na stronach internetowych, która według portalu marketingautomagic.pl przekroczyła pod koniec 2016 roku 200 milionów. W rezultacie Twoje komunikaty docierają tylko do 1/3 potencjalnych odbiorców, a Ty zadajesz sobie pytanie, jak to zmienić. Odpowiedź jest prosta: postaw na content.