Reklama internetowa: trendy, o których będzie głośno w 2018

Reklama internetowa: trendy, o których będzie głośno w 2018

Opublikowany

W branży online dominują 2 teorie. Pierwsza z nich mówi, że błyskawiczna ewolucja reklamy internetowej dobiegła końca wraz z pierwszym uruchomionym AdBlockiem. Ta druga zakłada, że największy skok technologiczny w zakresie reklamy online dopiero przed nami. Jaki? Skuteczne omijanie programów do blokowania reklam. Coraz silniejsze przenikanie się świata wirtualnego z rzeczywistym i rosnąca popularność urządzeń mobilnych w najbliższym czasie zmienią oblicze digital marketingu. Skorzystają na tym zwłaszcza właściciele małych i średnich przedsiębiorstw. Zobacz, jakich trendów nie wolno lekceważyć w 2018 roku.

Koniec Twittera

Fenomenu mediów społecznościowych nie trzeba nikomu wyjaśniać. Liczby mówią same za siebie: w 2017 roku liczba  aktywnych użytkowników pięciu największych platform (Facebook, Youtube, Instagram, Twitter, Snapchat) wyniosła ponad 4 miliardy i prawie nic nie wskazuje na to, aby tendencja ta miała w najbliższym czasie ulec zmianie. No właśnie: prawie nic.
blog_tresc_15_01_18.jpg
Podczas, gdy większość kanałów społecznościowych notuje systematyczny wzrost liczby użytkowników, Twitter, począwszy od pierwszej połowy 2016 roku dramatycznie traci na popularności. Sytuacji nie poprawiło zwiększenie w 2017 limitu znaków w publikowanych statusach. Co więcej, zostało to odebrane jako próba naśladowania konkurencji i ostatecznie zwiększyło falę społecznościowych emigrantów. 
Można więc przypuszczać, że jeśli platforma nie zaskoczy nas w 2018 roku nowymi funkcjonalnościami, już za kilka miesięcy będziemy mogli mówić o śmierci Twittera. To informacja, którą koniecznie należy mieć na uwadze, planując budżet reklamowy na ten rok.

Nowe formaty reklamowe

Według raportu OneAudience.com, już 46% konsumentów w Polsce korzysta z AdBlocka, przez co wartość wszystkich zablokowanych w ten sposób reklam osiągnęła w minionym roku 409 miliardów dolarów. Google ogłosiło także  plan wprowadzenia mechanizmu blokowania reklam w przeglądarce Chrome, z której korzysta ok. 72%  użytkowników w Polsce. Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem?
blog_tresc_15_01_18_2.jpg
Odpowiedź jest prosta - są nią, znane ze Snapchata, znikające treści. Mimo, że nie wpisują się one w ogólnie przyjęte definicje reklamy, to dają możliwość stworzenia specyficznego rodzaju zaangażowania pomiędzy marką a klientem. Konsument wiedząc, że proponowana promocja zniknie w ciągu kilku minut jest bardziej  skłonny do podjęcia spontanicznej decyzji zakupowej, niż w przypadku tradycyjnej reklamy, do której będzie mógł w przyszłości powrócić.
Z powyższego mechanizmu z powodzeniem skorzystała kilka lat temu szwedzka sieć odzieżowa H&M.  Za pośrednictwem serwisu Snapchat klienci regularnie otrzymywali podpowiedzi dotyczące ukrytych na terenie wybranych sklepów biletów na koncert. Aby je zdobyć, należało obserwować powiadomienia na koncie marki i na podstawie publikowanych wskazówek dotrzeć do jednej z placówek stacjonarnych, w której schowano nagrody. Krótki czas wyświetlania podpowiedzi i brak możliwości ponownego ich sprawdzenia sprawiły, że w ciągu 48 godzin marka pozyskała 943 zaangażowanych obserwatorów, a o akcji promocyjnej rozpisywały się najważniejsze media branżowe.
Potwierdzeniem efektywności ulotnego contentu jest rosnąca popularność takich platform jak Netflix, Spotify, czy  iTunes, które porzucają stałą ofertę na rzecz rotujących treści. W praktyce oznacza to, że content który jest dziś do dyspozycji oglądających znika po kilku miesiącach z platformy, a na jego miejsce pojawiają się zupełnie nowe treści. Bez względu na to, czy jest to wynik biznesowej oszczędności lub  charakterystycznej dla nowego pokolenia chęci doświadczania a nie posiadania, warto obserwować rozwój trendu i być może włączyć go do swojej strategii komunikacyjnej.

Personalizacja reklam

Żyjemy w czasach, w których codziennie atakują nas miliony komunikatów i treści reklamowych. W internecie, w prasie, na ulicy, w telefonach komórkowych czy nawet w smartwatchach. Czy istnieje więc sposób na skuteczne przebicie się z naszym komunikatem reklamowym? Przy założeniu, że nie mamy na to milionowych budżetów? Tak, istnieje. 
Jest to odpowiednie dopasowanie treści do ich potencjalnego odbiorcy. Potwierdza to, a jakże! statystyka - już 71% konsumentów oczekuje, że marka dostosuje swój przekaz do ich oczekiwań i potrzeb (według raportu „State of the connected customer”, opublikowanego w 2016 roku przez Salesforce). W jaki sposób?
blog_tresc_26.10_17_2.jpg
Jeszcze rok temu personalizacja reklam polegała na odpowiednim doborze treści bazującym na informacjach o tym, jakie serwisy www odwiedzają użytkownicy. Dlatego oferta sklepu ze strojami kąpielowymi docierała do osób, które np. na Facebooku polubiły profile związane ze sportami wodnymi, a zwiastuny filmowe wyświetlały się na monitorach użytkowników odwiedzających strony www z recenzjami kinowych nowości. Wiedząc jednak jak bardzo wirtualny wizerunek klientów różni się od tego poza internetem, w 2018 ruszymy o krok dalej. 
Głównym fundamentem personalizacji staną się zachowania konsumentów w świecie rzeczywistym. A to pozwoli na precyzyjne dotarcie do grup docelowych najbardziej zainteresowanych danym produktem lub usługą. Oznacza to też zwiększenie możliwości reklamowych niemal każdej branży. Przykłady?
  1. właściciel sklepu z akcesoriami dla dzieci będzie mógł skierować kampanię AdWords do osób przebywających w określonym czasie w okolicach placów zabaw i przedszkoli,
  2. specjalista ds. promocji muzeum wybierze tych odbiorów swojej reklamy, którzy np. w niedawnym czasie odwiedzili inne muzeum, kino lub obiekt turystyczny,
  3. florystka która otworzyła niedawno własną kwiaciarnię, skieruje reklamę online do mieszkańców osiedla na którym znajduje się jej biznes,
  4. właściciel małego salonu sukien ślubnych dotrze z informacją o swojej ofercie do osób, które odwiedziły placówkę konkurencji lub wzięły udział w targach ślubnych.
Możliwości jest wiele! A jak łatwo się domyślić, z precyzyjnie skierowanych kampanii reklamowych wynikają oczywiste oszczędności w budżecie.
CLUIF_banner_blog.gif

Udostępnij

Powiązane artykuły
Przewidujemy przyszłość mediów społecznościowych

temu

Zastanawiasz się czasem, ile godzin spędzasz każdego dnia na Facebooku? Albo z jaką częstotliwością wrzucasz nowe zdjęcia na Instagram? My też – okazało się, że bez porannej dawki kotów i wakacyjnych update’ów od znajomych trudno nam spokojnie rozpocząć dzień. Zresztą, nie tylko nam – z social mediów korzysta na całym świecie już jakieś 2,5 miliarda ludzi. Jak z tej perspektywy wygląda przyszłość portali społecznościowych (i czy Twój biznes na tym skorzysta)?
3 pytania o VR na które musisz znać odpowiedź

temu

W Polsce to jeszcze tylko modne słowo, ale świat już od dawna żyje tematem wirtualnej rzeczywistości (w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy liczba jej mieszkańców wzrośnie zresztą o 37 milionów).  Nic więc dziwnego, że obecny rok okrzyknięto “Rokiem VR”, a rosnący potencjał branży zaczyna doceniać coraz więcej marek – w tym również polskich. Najwyższy czas przyjrzeć się jej trochę bliżej. Bo kto powiedział, że wykorzystanie wielkich trendów mogą rozważać tylko wielkie marki?
Drony – wciąż zabawka, czy już przyszłość marketingu?

temu

Patrolują tereny wojskowe, dostarczają pizzę, robią show na koncertach. Są najbardziej pożądanym prezentem tego roku – pewnie dlatego, że poświęcono im cały odcinek serialu „Miasteczko South Park” (a to już naprawdę poważna sprawa!). Nadal sądzisz, że drony służą wyłącznie do podglądania sąsiadów?
Mobilny marketing: 4 najgorętsze trendy na 2018

temu

Być może jeszcze nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale w świecie marketingowym właśnie odbywa się cicha rewolucja. Mimo, że o rosnącym znaczeniu rynku mobile mówiło się już od kilku lat to dopiero nadchodzący rok przyniesie w branży naprawdę duże zmiany. Jeśli nadal nie wiesz, o co chodzi w targetowaniu behwioralnym i na czym polega grywalizacja, zapnij pasy. Zabieramy Cię w podróż po najgorętszych trendach 2018 roku.