Reklama internetowa: trendy, o których będzie głośno w 2018
Reklama internetowa: trendy, o których będzie głośno w 2018

Reklama internetowa: trendy, o których będzie głośno w 2018

Opublikowany

W branży online dominują 2 teorie. Pierwsza z nich mówi, że błyskawiczna ewolucja reklamy internetowej dobiegła końca wraz z pierwszym uruchomionym AdBlockiem. Ta druga zakłada, że największy skok technologiczny w zakresie reklamy online dopiero przed nami. Jaki? Skuteczne omijanie programów do blokowania reklam. Coraz silniejsze przenikanie się świata wirtualnego z rzeczywistym i rosnąca popularność urządzeń mobilnych w najbliższym czasie zmienią oblicze digital marketingu. Skorzystają na tym zwłaszcza właściciele małych i średnich przedsiębiorstw. Zobacz, jakich trendów nie wolno lekceważyć w 2018 roku.

Koniec Twittera

Fenomenu mediów społecznościowych nie trzeba nikomu wyjaśniać. Liczby mówią same za siebie: w 2017 roku liczba  aktywnych użytkowników pięciu największych platform (Facebook, Youtube, Instagram, Twitter, Snapchat) wyniosła ponad 4 miliardy i prawie nic nie wskazuje na to, aby tendencja ta miała w najbliższym czasie ulec zmianie. No właśnie: prawie nic.
blog_tresc_15_01_18.jpg
Podczas, gdy większość kanałów społecznościowych notuje systematyczny wzrost liczby użytkowników, Twitter, począwszy od pierwszej połowy 2016 roku dramatycznie traci na popularności. Sytuacji nie poprawiło zwiększenie w 2017 limitu znaków w publikowanych statusach. Co więcej, zostało to odebrane jako próba naśladowania konkurencji i ostatecznie zwiększyło falę społecznościowych emigrantów. 
Można więc przypuszczać, że jeśli platforma nie zaskoczy nas w 2018 roku nowymi funkcjonalnościami, już za kilka miesięcy będziemy mogli mówić o śmierci Twittera. To informacja, którą koniecznie należy mieć na uwadze, planując budżet reklamowy na ten rok.

Nowe formaty reklamowe

Według raportu OneAudience.com, już 46% konsumentów w Polsce korzysta z AdBlocka, przez co wartość wszystkich zablokowanych w ten sposób reklam osiągnęła w minionym roku 409 miliardów dolarów. Google ogłosiło także  plan wprowadzenia mechanizmu blokowania reklam w przeglądarce Chrome, z której korzysta ok. 72%  użytkowników w Polsce. Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem?
blog_tresc_15_01_18_2.jpg
Odpowiedź jest prosta - są nią, znane ze Snapchata, znikające treści. Mimo, że nie wpisują się one w ogólnie przyjęte definicje reklamy, to dają możliwość stworzenia specyficznego rodzaju zaangażowania pomiędzy marką a klientem. Konsument wiedząc, że proponowana promocja zniknie w ciągu kilku minut jest bardziej  skłonny do podjęcia spontanicznej decyzji zakupowej, niż w przypadku tradycyjnej reklamy, do której będzie mógł w przyszłości powrócić.
Z powyższego mechanizmu z powodzeniem skorzystała kilka lat temu szwedzka sieć odzieżowa H&M.  Za pośrednictwem serwisu Snapchat klienci regularnie otrzymywali podpowiedzi dotyczące ukrytych na terenie wybranych sklepów biletów na koncert. Aby je zdobyć, należało obserwować powiadomienia na koncie marki i na podstawie publikowanych wskazówek dotrzeć do jednej z placówek stacjonarnych, w której schowano nagrody. Krótki czas wyświetlania podpowiedzi i brak możliwości ponownego ich sprawdzenia sprawiły, że w ciągu 48 godzin marka pozyskała 943 zaangażowanych obserwatorów, a o akcji promocyjnej rozpisywały się najważniejsze media branżowe.
Potwierdzeniem efektywności ulotnego contentu jest rosnąca popularność takich platform jak Netflix, Spotify, czy  iTunes, które porzucają stałą ofertę na rzecz rotujących treści. W praktyce oznacza to, że content który jest dziś do dyspozycji oglądających znika po kilku miesiącach z platformy, a na jego miejsce pojawiają się zupełnie nowe treści. Bez względu na to, czy jest to wynik biznesowej oszczędności lub  charakterystycznej dla nowego pokolenia chęci doświadczania a nie posiadania, warto obserwować rozwój trendu i być może włączyć go do swojej strategii komunikacyjnej.

Personalizacja reklam

Żyjemy w czasach, w których codziennie atakują nas miliony komunikatów i treści reklamowych. W internecie, w prasie, na ulicy, w telefonach komórkowych czy nawet w smartwatchach. Czy istnieje więc sposób na skuteczne przebicie się z naszym komunikatem reklamowym? Przy założeniu, że nie mamy na to milionowych budżetów? Tak, istnieje. 
Jest to odpowiednie dopasowanie treści do ich potencjalnego odbiorcy. Potwierdza to, a jakże! statystyka - już 71% konsumentów oczekuje, że marka dostosuje swój przekaz do ich oczekiwań i potrzeb (według raportu „State of the connected customer”, opublikowanego w 2016 roku przez Salesforce). W jaki sposób?
blog_tresc_26.10_17_2.jpg
Jeszcze rok temu personalizacja reklam polegała na odpowiednim doborze treści bazującym na informacjach o tym, jakie serwisy www odwiedzają użytkownicy. Dlatego oferta sklepu ze strojami kąpielowymi docierała do osób, które np. na Facebooku polubiły profile związane ze sportami wodnymi, a zwiastuny filmowe wyświetlały się na monitorach użytkowników odwiedzających strony www z recenzjami kinowych nowości. Wiedząc jednak jak bardzo wirtualny wizerunek klientów różni się od tego poza internetem, w 2018 ruszymy o krok dalej. 
Głównym fundamentem personalizacji staną się zachowania konsumentów w świecie rzeczywistym. A to pozwoli na precyzyjne dotarcie do grup docelowych najbardziej zainteresowanych danym produktem lub usługą. Oznacza to też zwiększenie możliwości reklamowych niemal każdej branży. Przykłady?
  1. właściciel sklepu z akcesoriami dla dzieci będzie mógł skierować kampanię AdWords do osób przebywających w określonym czasie w okolicach placów zabaw i przedszkoli,
  2. specjalista ds. promocji muzeum wybierze tych odbiorów swojej reklamy, którzy np. w niedawnym czasie odwiedzili inne muzeum, kino lub obiekt turystyczny,
  3. florystka która otworzyła niedawno własną kwiaciarnię, skieruje reklamę online do mieszkańców osiedla na którym znajduje się jej biznes,
  4. właściciel małego salonu sukien ślubnych dotrze z informacją o swojej ofercie do osób, które odwiedziły placówkę konkurencji lub wzięły udział w targach ślubnych.
Możliwości jest wiele! A jak łatwo się domyślić, z precyzyjnie skierowanych kampanii reklamowych wynikają oczywiste oszczędności w budżecie.
Button.jpg

Udostępnij

Powiązane artykuły
Mobilny marketing: 4 najgorętsze trendy na 2018

temu

Być może jeszcze nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale w świecie marketingowym właśnie odbywa się cicha rewolucja. Mimo, że o rosnącym znaczeniu rynku mobile mówiło się już od kilku lat to dopiero nadchodzący rok przyniesie w branży naprawdę duże zmiany. Jeśli nadal nie wiesz, o co chodzi w targetowaniu behwioralnym i na czym polega grywalizacja, zapnij pasy. Zabieramy Cię w podróż po najgorętszych trendach 2018 roku. 
Czego oczekują konsumenci według raportu "Shoppers' Perspective 2017"?

temu

Zgodnie z raportem Open Research “Shoppers' Perspective 2017”, promocje oferujące natychmiastową korzyść niezmiennie budzą największe zainteresowanie konsumentów. Co więcej, coraz więcej klientów decyzję zakupową podejmuje w punkcie sprzedaży.
Jak dotrzeć do właściwego odbiorcy? Skuteczna reklama AdWords okiem Campaign Managera

temu

Jeśli wierzyć prognozom, wydatki na reklamę opartą o miejsca odwiedzone przez klientów do 2020 roku wzrosną do 32 mld dolarów i stanowić będą 45% ogólnych wydatków na reklamę mobilną. Aleksandra Klimek, Campaign Manager Cluify odpowiada jak wykorzystać ten trend i skutecznie docierać do najbardziej zainteresowanych odbiorców.
Jak mądrze zarządzać budżetem marketingowym: krótki przewodnik dla małych firm

temu

Timm Brocks, prezes polskiego oddziału BrandMaker, powiedział kiedyś, że zarządzanie budżetem marketingowym w firmie przypomina planowanie domowych wydatków - potrzeby zawsze będą przerastały możliwości finansowe. Mogłoby się wydawać, że problem dotyczy wyłącznie korporacji, jednak to właśnie małe przedsiębiorstwa częściej przekraczają założony limit wydatków. Jak temu zapobiec i mądrze zarządzać budżetem marketingowym niewielkiej firmy?

Znów stawiamy klienta na piedestale. Trenerka Customer Experience o doświadczeniach zakupowych.

Doświadczenia klienta to obecnie jeden z najczęściej poruszanych tematów przez marketerów i specjalistów ds. sprzedaży. Dlaczego cieszy się on tak dużym zainteresowaniem i z jakiego powodu detaliści coraz chętniej wdrażają koncepcje związane z poprawieniem poziomu doświadczeń klienta w sklepie? Na te i inne pytania odpowiada Dominika Maciejak, trenerka Customer Experience specjalizująca się w handlu detalicznym.