Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie stacjonarnym: 3 kroki do sukcesu

Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie stacjonarnym: 3 kroki do sukcesu

Opublikowany

Sprzedaż stacjonarna to ciągła walka. Polujesz na atrakcyjną lokalizację, spędzasz długie godziny na planowaniu strategii handlowej, wydajesz majątek na promocję i materiały reklamowe. W krótkim czasie pozyskujesz pierwszych klientów, a sprzedaż szybuje w górę tak, jak Twoje plany rozwoju przedsiębiorstwa. Nie mamy dobrych wieści: hossa nie potrwa wiecznie. Chyba, że nauczysz się, jak skutecznie pozyskiwać klientów.

Naucz się planować przestrzeń w sklepie

Czy wiesz, że wzrost sprzedaży w sklepie jest często efektem wprowadzenia w życie pozornie nieistotnych rozwiązań, a jednym z nich jest dobrze zaplanowana przestrzeń sklepowa? Liczby nie kłamią: badania przeprowadzone w 2016 roku przez In-Store Media i Nielsena wskazują, że prawidłowa ekspozycja produktów zwiększa sprzedaż nawet o 30%. Spójrz więc na Visual Merchandising jak na sztukę, której efektem będzie wzrost obrotów w Twoim sklepie.
blog_tresc_30.10_17_1 (1).jpg
Jedną z jego podstawowych zasad jest zamieszczenie najważniejszych produktów na wysokości wzroku. To właśnie ten zmysł dominuje u 65% populacji, a przedmioty znajdujące się w jego zasięgu wyraźniej przyciągają uwagę, co warto wykorzystać podczas planowania przestrzeni na półkach i między nimi (wliczając w to również odpowiednią aranżację witryn, natężenie światła i kolorystykę otoczenia).
A kiedy zauważysz wzrost sprzedaży, odważ się na więcej i spraw, aby wizyta w Twoim sklepie stała się niezapomnianym wrażeniem również dla pozostałych zmysłów. Zadbaj o odpowiednią muzykę i zapach, zapraszaj na degustacje, pozwól klientom dotykać produktów… Skoro 70% decyzji zakupowych zostaje podjętych podczas pobytu w sklepie to może warto spróbować?

Skuteczna reklama kluczem do sukcesu

Odpowiednia aranżacja przestrzeni w sklepie to jednak dopiero początek długiej drogi prowadzącej do sukcesu w sprzedaży. Kolejnym krokiem jest efektywny marketing. Tylko na czym właściwie polega skuteczna reklama w sklepie stacjonarnym? 
Większość przedsiębiorców uważa, że sukces w sprzedaży opiera się na uśmiechniętych pracownikach, dobrej lokalizacji i regularnych wyprzedażach. Na pewnym etapie rozwoju działalności ta sama większość zaczyna zastanawiać się, dlaczego uśmiech przestał wystarczać, a promocje nie budzą takich emocji, jak dawniej. Odpowiedź jest prosta: w świecie, w którym prawie 4 mld osób posiada dostęp do internetu (według raportu „Digital in 2017: overview” przeprowadzonego przez serwisy We Are Social i Hootsuite) musisz nauczyć się, jak pozyskiwać klientów w online.
blog_tresc_30.10_17_3.jpg
Wbrew pozorom, internetowe kampanie reklamowe mogą skutecznie zwiększać sprzedaż w sklepie stacjonarnym. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku odpowiednia identyfikacja grup docelowych. Pomaga w tym Cluify, które jest najprostszym narzędziem dotarcia do nowych klientów. Zrobisz to w kilku krokach:
  1. w panelu wybierasz obszar, w którym mogą znajdować się klienci (okolice Twojego sklepu stacjonarnego, placówki konkurencji oraz inne miejsca związane tematycznie z Twoją branżą),
  2. zlecasz nam kampanię reklamową skierowaną do osób znajdujących się na terenie wybranego wcześniej obszaru,
  3. a dzięki panelowi analitycznemu na bieżąco obserwujesz rezultaty naszej współpracy - ilość osób, które pojawiły się w Twoim punkcie stacjonarnym po otrzymaniu reklamy.
To jeszcze nie wszystko. Sekretem skutecznego pozyskiwania klientów jest personalizacja reklam: zaoferuj dodatkowe zniżki dla klientów konkurencji, zaproś na darmową degustację osoby, które znajdują się w pobliżu Twojego sklepu stacjonarnego i odnoś się do aktualnych wydarzeń, w których biorą udział. A kiedy już zaobserwujesz wzrost sprzedaży…

Idź o krok dalej: pozyskuj klientów budując lojalność

W dobie eksperymentujących Millenialsów pojęcie lojalnego klienta urosło niemal do rangi legendy miejskiej: każdy o nim słyszał, ale niewielu widziało go naprawdę. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zaledwie 24% konsumentów deklaruje korzystanie z karty lojalnościowej określonej marki (według raportu „Smart Okazje – zwyczaje zakupowe Polaków 2017” przeprowadzonego na zlecenie grupy AdRetail). Teoria Pareto mówi jednak, że 20% klientów odpowiada za 80% przychodów firmy, zatem warto przyjrzeć się bliżej sposobom na zwiększenie lojalności konsumentów. Dziś pokażemy Ci dwa najskuteczniejsze.
Na pierwszym miejscu listy najskuteczniejszych środków budowania lojalności jest storytelling, czyli opowiadanie o marce przez pryzmat historii ludzi, którzy ją tworzą (lub jej użytkowników). Dzięki niemu zyskasz niepowtarzalną możliwość przedstawienia nieformalnej strony swojego przedsiębiorstwa i zbliżenia się do konsumentów. 
Wszyscy wiemy przecież, że lojalność buduje się w oparciu o wspólne historie: nie bez powodów Allegro otrzymało wiele prestiżowych nagród za swoje kampanie wizerunkowe, prawda?
blog_tresc_30.10_17_2.jpg
Najważniejsze jest jednak indywidualne traktowanie klientów. Urodzinowe zniżki, życzenia świąteczne czy pamięć o preferencjach zakupowych budują w konsumentach poczucie, że odwiedzając Twoją placówkę odwiedzają kogoś dobrze znanego. To z kolei pozwala na stworzenie z szczególnej więzi z klientem i zbudowanie w nim poczucia lojalności. 
To czasochłonne zajęcie, ale z pewnością warte poświęcenia. To jak, zaczynamy?
CLUIF_banner_blog.gif

Udostępnij

Powiązane artykuły
Czy (i jak) wszystko można sprzedać?

temu

Desery na bazie oleju palmowego, mieszkania w systemie TBS – niektóre produkty wymagają dodatkowego bodźca podkręcającego sprzedaż. Gdybyśmy pisali ten tekst 20 lat temu, byłaby nim reklama internetowa (uwierzysz, że w pierwszy banner kliknęło 50% odbiorców?). Dziś będzie to… reklama internetowa – ale trochę inna. Zaraz pokażemy Ci, na czym polega jej wyjątkowość i jak działa.
Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie?

temu

Jako osoba zarządzająca sklepem z pewnością cały czas zadajesz sobie pytanie jak poprawić wyniki sprzedażowe, jak zwiększyć ruch, jak dotrzeć do klientów konkurencji. Odpowiedzi jest co najmniej kilka. My jednak podpowiemy Ci tą najprostszą, którą możesz wykorzystać już dziś!
Marketing mobilny: 3 sposoby na skuteczne zwiększanie sprzedaży

temu

Wyobraź sobie, że czytasz recenzję filmu i za każdym razem, kiedy dotykasz ekranu swojego smartfona  pojawiają się na nim krwawe odciski palców. Po kilkunastu sekundach na monitorze wyświetla się równie mroczny pop-up z trailerem nowego serialu kryminalnego. Klikniesz?
4 sposoby na zwiększenie sprzedaży dzięki Facebookowi

temu

Zakładamy, że znasz doskonale możliwości reklamowe Facebooka. Prawdopodobnie wiesz również, że pozwala on na zwiększenie zasięgu postów, promowanie Twojej marki i monitoring jej popularności w wybranych mediach społecznościowych. Ale czy wiesz, że dzięki niemu możesz skutecznie zwiększyć sprzedaż swoich produktów i zainteresować swoją ofertą zupełnie nowe grupy odbiorców? Za chwilę pokażemy Ci, jak skutecznie pozyskiwać nowych klientów dzięki Facebookowi.