Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie stacjonarnym: 3 kroki do sukcesu
Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie stacjonarnym: 3 kroki do sukcesu

Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie stacjonarnym: 3 kroki do sukcesu

Opublikowany

Sprzedaż stacjonarna to ciągła walka. Polujesz na atrakcyjną lokalizację, spędzasz długie godziny na planowaniu strategii handlowej, wydajesz majątek na promocję i materiały reklamowe. W krótkim czasie pozyskujesz pierwszych klientów, a sprzedaż szybuje w górę tak, jak Twoje plany rozwoju przedsiębiorstwa. Nie mamy dobrych wieści: hossa nie potrwa wiecznie. Chyba, że nauczysz się, jak skutecznie pozyskiwać klientów.

Naucz się planować przestrzeń w sklepie

Czy wiesz, że wzrost sprzedaży w sklepie jest często efektem wprowadzenia w życie pozornie nieistotnych rozwiązań, a jednym z nich jest dobrze zaplanowana przestrzeń sklepowa? Liczby nie kłamią: badania przeprowadzone w 2016 roku przez In-Store Media i Nielsena wskazują, że prawidłowa ekspozycja produktów zwiększa sprzedaż nawet o 30%. Spójrz więc na Visual Merchandising jak na sztukę, której efektem będzie wzrost obrotów w Twoim sklepie.
blog_tresc_30.10_17_1 (1).jpg
Jedną z jego podstawowych zasad jest zamieszczenie najważniejszych produktów na wysokości wzroku. To właśnie ten zmysł dominuje u 65% populacji, a przedmioty znajdujące się w jego zasięgu wyraźniej przyciągają uwagę, co warto wykorzystać podczas planowania przestrzeni na półkach i między nimi (wliczając w to również odpowiednią aranżację witryn, natężenie światła i kolorystykę otoczenia).
A kiedy zauważysz wzrost sprzedaży, odważ się na więcej i spraw, aby wizyta w Twoim sklepie stała się niezapomnianym wrażeniem również dla pozostałych zmysłów. Zadbaj o odpowiednią muzykę i zapach, zapraszaj na degustacje, pozwól klientom dotykać produktów… Skoro 70% decyzji zakupowych zostaje podjętych podczas pobytu w sklepie to może warto spróbować?

Skuteczna reklama kluczem do sukcesu

Odpowiednia aranżacja przestrzeni w sklepie to jednak dopiero początek długiej drogi prowadzącej do sukcesu w sprzedaży. Kolejnym krokiem jest efektywny marketing. Tylko na czym właściwie polega skuteczna reklama w sklepie stacjonarnym? 
Większość przedsiębiorców uważa, że sukces w sprzedaży opiera się na uśmiechniętych pracownikach, dobrej lokalizacji i regularnych wyprzedażach. Na pewnym etapie rozwoju działalności ta sama większość zaczyna zastanawiać się, dlaczego uśmiech przestał wystarczać, a promocje nie budzą takich emocji, jak dawniej. Odpowiedź jest prosta: w świecie, w którym prawie 4 mld osób posiada dostęp do internetu (według raportu „Digital in 2017: overview” przeprowadzonego przez serwisy We Are Social i Hootsuite) musisz nauczyć się, jak pozyskiwać klientów w online.
blog_tresc_30.10_17_3.jpg
Wbrew pozorom, internetowe kampanie reklamowe mogą skutecznie zwiększać sprzedaż w sklepie stacjonarnym. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku odpowiednia identyfikacja grup docelowych. Pomaga w tym Cluify, które jest najprostszym narzędziem dotarcia do nowych klientów. Zrobisz to w kilku krokach:
  1. w panelu wybierasz obszar, w którym mogą znajdować się klienci (okolice Twojego sklepu stacjonarnego, placówki konkurencji oraz inne miejsca związane tematycznie z Twoją branżą),
  2. zlecasz nam kampanię reklamową skierowaną do osób znajdujących się na terenie wybranego wcześniej obszaru,
  3. a dzięki panelowi analitycznemu na bieżąco obserwujesz rezultaty naszej współpracy - ilość osób, które pojawiły się w Twoim punkcie stacjonarnym po otrzymaniu reklamy.
To jeszcze nie wszystko. Sekretem skutecznego pozyskiwania klientów jest personalizacja reklam: zaoferuj dodatkowe zniżki dla klientów konkurencji, zaproś na darmową degustację osoby, które znajdują się w pobliżu Twojego sklepu stacjonarnego i odnoś się do aktualnych wydarzeń, w których biorą udział. A kiedy już zaobserwujesz wzrost sprzedaży…

Idź o krok dalej: pozyskuj klientów budując lojalność

W dobie eksperymentujących Millenialsów pojęcie lojalnego klienta urosło niemal do rangi legendy miejskiej: każdy o nim słyszał, ale niewielu widziało go naprawdę. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zaledwie 24% konsumentów deklaruje korzystanie z karty lojalnościowej określonej marki (według raportu „Smart Okazje – zwyczaje zakupowe Polaków 2017” przeprowadzonego na zlecenie grupy AdRetail). Teoria Pareto mówi jednak, że 20% klientów odpowiada za 80% przychodów firmy, zatem warto przyjrzeć się bliżej sposobom na zwiększenie lojalności konsumentów. Dziś pokażemy Ci dwa najskuteczniejsze.
Na pierwszym miejscu listy najskuteczniejszych środków budowania lojalności jest storytelling, czyli opowiadanie o marce przez pryzmat historii ludzi, którzy ją tworzą (lub jej użytkowników). Dzięki niemu zyskasz niepowtarzalną możliwość przedstawienia nieformalnej strony swojego przedsiębiorstwa i zbliżenia się do konsumentów. 
Wszyscy wiemy przecież, że lojalność buduje się w oparciu o wspólne historie: nie bez powodów Allegro otrzymało wiele prestiżowych nagród za swoje kampanie wizerunkowe, prawda?
blog_tresc_30.10_17_2.jpg
Najważniejsze jest jednak indywidualne traktowanie klientów. Urodzinowe zniżki, życzenia świąteczne czy pamięć o preferencjach zakupowych budują w konsumentach poczucie, że odwiedzając Twoją placówkę odwiedzają kogoś dobrze znanego. To z kolei pozwala na stworzenie z szczególnej więzi z klientem i zbudowanie w nim poczucia lojalności. 
To czasochłonne zajęcie, ale z pewnością warte poświęcenia. To jak, zaczynamy?
clu-blog-button.jpg

Udostępnij

Powiązane artykuły
Marketing mobilny: 3 sposoby na skuteczne zwiększanie sprzedaży

temu

Wyobraź sobie, że czytasz recenzję filmu i za każdym razem, kiedy dotykasz ekranu swojego smartfona  pojawiają się na nim krwawe odciski palców. Po kilkunastu sekundach na monitorze wyświetla się równie mroczny pop-up z trailerem nowego serialu kryminalnego. Klikniesz?
4 sposoby na zwiększenie sprzedaży dzięki Facebookowi

temu

Zakładamy, że znasz doskonale możliwości reklamowe Facebooka. Prawdopodobnie wiesz również, że pozwala on na zwiększenie zasięgu postów, promowanie Twojej marki i monitoring jej popularności w wybranych mediach społecznościowych. Ale czy wiesz, że dzięki niemu możesz skutecznie zwiększyć sprzedaż swoich produktów i zainteresować swoją ofertą zupełnie nowe grupy odbiorców? Za chwilę pokażemy Ci, jak skutecznie pozyskiwać nowych klientów dzięki Facebookowi.
Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zwiększyć sprzedaż przed świętami

temu

Stało się: opanowała nas przedświąteczna gorączka. Jak pokazują wyniki międzynarodowego badania „Zakupy świąteczne 2017”, na bożonarodzeniowe wydatki Polacy przeznaczą w tym roku o 2% więcej oszczędności, niż w ubiegłym roku. Połowa deklarowanej kwoty zostanie pochłonięta przez prezenty dla najbliższych, a ponieważ Święty Mikołaj ma w tym czasie naprawdę dużo pracy podpowiemy Ci, jak skutecznie go zastąpić i zwiększyć sprzedaż przed świętami.
Przedsiębiorco, potrzebujesz alternatywy dla agencji reklamowych? Mamy rozwiązanie!

temu

Ponad 5 miesięcy temu pisaliśmy o nowościach w Cluify. Było o wybieraniu odbiorców na podstawie odwiedzanych miejsc, interaktywnej mapie i mierzeniu efektywności kampanii. Od tego czasu funkcjonalności zaliczyły kilka upgrade’ów, a nasi klienci zaczęli pytać, czy na tym poziomie zaawansowania możemy tyle samo, co agencje reklamowe.

4 sposoby na zwiększenie sprzedaży dzięki Facebookowi

Zakładamy, że znasz doskonale możliwości reklamowe Facebooka. Prawdopodobnie wiesz również, że pozwala on na zwiększenie zasięgu postów, promowanie Twojej marki i monitoring jej popularności w wybranych mediach społecznościowych. Ale czy wiesz, że dzięki niemu możesz skutecznie zwiększyć sprzedaż swoich produktów i zainteresować swoją ofertą zupełnie nowe grupy odbiorców? Za chwilę pokażemy Ci, jak skutecznie pozyskiwać nowych klientów dzięki Facebookowi.