4 sposoby na zwiększenie sprzedaży dzięki Facebookowi
4 sposoby na zwiększenie sprzedaży dzięki Facebookowi

4 sposoby na zwiększenie sprzedaży dzięki Facebookowi

Opublikowany

Zakładamy, że znasz doskonale możliwości reklamowe Facebooka. Prawdopodobnie wiesz również, że pozwala on na zwiększenie zasięgu postów, promowanie Twojej marki i monitoring jej popularności w wybranych mediach społecznościowych. Ale czy wiesz, że dzięki niemu możesz skutecznie zwiększyć sprzedaż swoich produktów i zainteresować swoją ofertą zupełnie nowe grupy odbiorców? Za chwilę pokażemy Ci, jak skutecznie pozyskiwać nowych klientów dzięki Facebookowi.

Karuzele reklamowe

Format karuzeli reklamowej jest znany od lat, ale mimo to administratorzy częściej decydują się na publikację postów sponsorowanych oraz standardowych przekazów marketingowych w prawej kolumnie Facebooka. Tymczasem istnieje wiele powodów, dla których właśnie ten rodzaj reklamy generuje największe zaangażowanie przy jednoczesnym obniżeniu kosztów kampanii.
blog_tresc_jak ziekszyc sprzedaz dzieki fb.jpg
Najważniejszym z nich jest bezpośrednie odwoływanie się do ciekawskiej natury konsumentów. Widząc interaktywny kolaż zdjęć, czują się zachęceni do eksploracji poszczególnych elementów reklamy, a w rezultacie bardziej angażują się w komunikację Twojej marki. 
Co więcej, kolaże reklamowe pozwalają na pokazanie w tym samym czasie znacznie większej ilości produktów. Możesz wykorzystać tę możliwość, aby przedstawić swoją ofertę w dowolnych konfiguracjach dostosowanych do poszczególnych grup docelowych. I przy okazji wyróżnić się na tle konkurencji, której reklamy czekają cierpliwie na kliknięcie w prawej kolumnie Facebooka.

Reklama video i gify

Facebook to największy konkurent serwisu Youtube, co potwierdza m.in. tegoroczna strategia rozwoju serwisu. Duży nacisk na rozwój video to również efekt niesłabnącej od lat popularności tego rodzaju komunikacji i znak, że Ty również musisz w najbliższym czasie poważnie zastanowić się nad możliwościami swojej marki w tym zakresie. Najlepiej w tej chwili.
Marketing video to bowiem nie tylko najbardziej angażujący (co zostało potwierdzone pod koniec 2016 przez portal mobiletrends.pl), ale również najskuteczniejszy (według tego samego źródła) format internetowej komunikacji reklamowej. Dzięki treściom video zyskasz możliwość pokazania swojego produktu w ruchu, pod wieloma kątami i w różnych kontekstach sprzedażowych. Pozwoli to na silniejsze wygenerowanie potrzeby zakupowej i dodatkowo przyciągnie uwagę Twoich potencjalnych klientów.
Aby zwiększyć organiczny zasięg swoich publikacji, porzuć pomysł na linkowanie do materiałów, które zostały już opublikowane przez Ciebie na firmowym kanale w serwisie Youtube. Zamiast tego dodaj materiał bezpośrednio na fanpage za pomocą przycisku „Dodaj zdjęcie lub film do posta”. Zastanawiasz się pewnie, skąd ten pomysł, jeśli skopiowanie linku wydaje się dużo łatwiejszym rozwiązaniem.
Otóż, jak już wspomnieliśmy, Facebook to największy konkurent Youtube i w ramach tej rywalizacji wszelkie działania związane z przemycaniem treści z tego serwisu są skutecznie utrudniane przez pracowników imperium Marka Zuckerberga. Jeśli więc nie masz ochoty na kilkugodzinną walkę z niedziałającym linkiem, znikającą miniaturą i niskimi zasięgami, polecamy skorzystać z naszego sposobu.

Aż 69% pracujących w marketingu i sprzedaży wykorzystało video marketing w celach biznesowych, a 31% planuje to zrobić. Posiadanie własnych materiałów video okazuje się również powodem do dumy. Ponad 80% ludzi eksponuje takie treści na stronach swoich firm.

„Rok 2017 rokiem video marketingu?, mobiletrends.pl

A jeśli chcesz jeszcze mocniej zaangażować odbiorców, przygotuj gif (ruchomy, zapętlony obrazek) przedstawiający kilka Twoich najpopularniejszych produktów i poinformuj odbiorców, że mogą wygrać jeden z nich, jeśli uda się im „złapać” go za pomocą opcji zrzutu ekranu. Pamiętaj: najprostsze metody są zawsze najskuteczniejsze.
blog_tresc_jak ziekszyc sprzedaz dzieki fb_2_2.jpg

Targetuj…

Narzędzie reklamowe Facebook Ads pozwala na bardzo szczegółowe targetowanie reklam, dzięki czemu możesz dowolnie dostosowywać przekaz do grupy odbiorców. W ten sposób reklama dociera na przykład do osób, które odwiedzały już w przeszłości Twoją stronę internetową lub stałych klientów e-sklepu. Możesz również kierować swój przekaz do zupełnie nowych użytkowników, którzy nie mieli dotąd styczności z Twoją marką.
W ten sam sposób możesz również pozyskiwać zupełnie nowe grupy klientów - wysyłasz reklamę do odbiorców wybranych na podstawie odwiedzanych miejsc. Jak to zrobić? Korzystając z Cluify określasz lokalizacje, gdzie przebywają Twoi potencjalni klienci i wysyłasz reklamę internetową tylko do tych osób – robisz skuteczne reklamy, pozyskujesz nowych klientów i sprzedajesz więcej!
Proste. Załóżmy, że zajmujesz się sprzedażą zabawek. Przedświąteczna gorączka zbliża się wielkimi krokami, a Ty gorączkowo zastanawiasz się, jak wykorzystać tę okazję, aby skutecznie pozyskać nowych klientów. W panelu Cluify określasz więc osoby najbardziej zainteresowane Twoją ofertą: dorosłych, które odwiedzają przedszkola (czyli z dużym prawdopodobieństwem są rodzicami, którzy już za chwilę zaczną rozglądać się w poszukiwaniu prezentów dla swoich pociech), klientów robiących zakupy w sklepach konkurencji oraz osoby przebywające na okolicznych placach zabaw (trudno o jaśniejszy sygnał, że będą to prawdopodobnie młodzi rodzice). Platforma zbiera dla Ciebie identyfikatory reklamowe Twoich grup docelowych, które wykorzystujesz, aby skutecznie pozyskiwać nowych klientów...

… i pokaż styl życia, którego symbolem jest Twoja marka

Aby odnieść sukces reklamowy na Facebooku musisz pamiętać, że nie każda Twoja reklama powinna skupiać się na sprzedaży. Przeprowadzane od lat badania socjologiczne dowodzą, że tradycyjnie pojmowane przekazy marketingowe działają na konsumentów w odwrotny sposób, zniechęcając ich do zakupu. Wiąże się to z przesytem treściami reklamowymi, w efekcie którego klienci przestają zwracać na nie uwagę. Przemycaj w związku z tym swoją ofertę w subtelny sposób, np. poprzez pokazywanie stylu życia związanego z posiadaniem produktu lub kontekstu jego użytkowania.
Może trudno w to uwierzyć, ale zbudujesz w ten sposób silną świadomość marki, a w efekcie zwiększysz sprzedaż w swoim sklepie. Na Facebooku znajdują się już ponad 2 miliony Twoich potencjalnych klientów (jeśli wierzyć portalowi wirtualnemedia.pl, każdej sekundy przybywa 5 kolejnych), masz zatem ogromne pole do działania. Podejmujesz wyzwanie?
clu-blog-button.jpg

Udostępnij

Powiązane artykuły
Marketing mobilny: 3 sposoby na skuteczne zwiększanie sprzedaży

temu

Wyobraź sobie, że czytasz recenzję filmu i za każdym razem, kiedy dotykasz ekranu swojego smartfona  pojawiają się na nim krwawe odciski palców. Po kilkunastu sekundach na monitorze wyświetla się równie mroczny pop-up z trailerem nowego serialu kryminalnego. Klikniesz?
Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zwiększyć sprzedaż przed świętami

temu

Stało się: opanowała nas przedświąteczna gorączka. Jak pokazują wyniki międzynarodowego badania „Zakupy świąteczne 2017”, na bożonarodzeniowe wydatki Polacy przeznaczą w tym roku o 2% więcej oszczędności, niż w ubiegłym roku. Połowa deklarowanej kwoty zostanie pochłonięta przez prezenty dla najbliższych, a ponieważ Święty Mikołaj ma w tym czasie naprawdę dużo pracy podpowiemy Ci, jak skutecznie go zastąpić i zwiększyć sprzedaż przed świętami.
Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie stacjonarnym: 3 kroki do sukcesu

temu

Sprzedaż stacjonarna to ciągła walka. Polujesz na atrakcyjną lokalizację, spędzasz długie godziny na planowaniu strategii handlowej, wydajesz majątek na promocję i materiały reklamowe. W krótkim czasie pozyskujesz pierwszych klientów, a sprzedaż szybuje w górę tak, jak Twoje plany rozwoju przedsiębiorstwa. Nie mamy dobrych wieści: hossa nie potrwa wiecznie. Chyba, że nauczysz się, jak skutecznie pozyskiwać klientów.
Przedsiębiorco, potrzebujesz alternatywy dla agencji reklamowych? Mamy rozwiązanie!

temu

Ponad 5 miesięcy temu pisaliśmy o nowościach w Cluify. Było o wybieraniu odbiorców na podstawie odwiedzanych miejsc, interaktywnej mapie i mierzeniu efektywności kampanii. Od tego czasu funkcjonalności zaliczyły kilka upgrade’ów, a nasi klienci zaczęli pytać, czy na tym poziomie zaawansowania możemy tyle samo, co agencje reklamowe.

Pechowa 7: błędy marketingowe, przez które możesz stracić klientów

Potrafisz bezbłędnie wskazać cechy skutecznej reklamy, a Twoje grupy docelowe nie mają przed Tobą tajemnic? Gratulacje, znajdujesz się w gronie 82% specjalistów, którzy wierzą w swoją wiedzę i znajomość oczekiwań konsumentów. Niestety, według badań przeprowadzonych przez portal marketingweek.com, tylko 23% Twoich klientów uważa, że masz rację.