Jak mądrze zarządzać budżetem marketingowym: krótki przewodnik dla małych firm
Jak mądrze zarządzać budżetem marketingowym: krótki przewodnik dla małych firm

Jak mądrze zarządzać budżetem marketingowym: krótki przewodnik dla małych firm

Opublikowany

Timm Brocks, prezes polskiego oddziału BrandMaker, powiedział kiedyś, że zarządzanie budżetem marketingowym w firmie przypomina planowanie domowych wydatków - potrzeby zawsze będą przerastały możliwości finansowe. Mogłoby się wydawać, że problem dotyczy wyłącznie korporacji, jednak to właśnie małe przedsiębiorstwa częściej przekraczają założony limit wydatków. Jak temu zapobiec i mądrze zarządzać budżetem marketingowym niewielkiej firmy?

Działalność marketingowa w małym przedsiębiorstwie rządzi się innymi zasadami, niż w dużej firmie. Wynika to z innej pozycji rynkowej będącej efektem braku doświadczenia. W rezultacie większość niedużych przedsiębiorstw charakteryzuje się wysokimi potrzebami rozwojowymi oraz niewielkim kapitałem, który skutecznie te potrzeby hamuje. Sprawdź, jak mądrze zarządzać budżetem marketingowym, aby z powodzeniem promować produkt. Przed Tobą krótki przewodnik dla małych firm.

Po pierwsze: media społecznościowe

Zacznijmy od tego, że w mediach społecznościowych zasięg organiczny – czyli darmowy – systematycznie maleje. Tendencja ta jest widoczna zwłaszcza na Facebooku, który próbuje w ten sposób nakłonić przedsiębiorców do zainwestowania w płatną reklamę. Czy warto poddać się polityce portalu?

Trudno polegać na wirusowych kampaniach – zdarzają się rzadko i przypadkiem. Reklama jest bezpiecznym sposobem dla marek, żeby osiągać założone zasięgi (albo większe).

Monika Czaplicka

Trudno nie zgodzić się z Moniką Czaplicką. O ile bardzo trudno wpłynąć na organiczne wyniki oglądalności, o tyle z niewielkim wsparciem finansowym (ceny postów sponsorowanych zaczynają się na Facebooku już od złotówki) możesz dość precyzyjnie określić i zwiększyć przewidywany zasięg swoich publikacji. Co więcej, narzędzie reklamowe Facebooka pozwala na określenie cech preferowanej grupy docelowej, dzięki czemu treści trafią do odpowiednich osób. Niestety, nie zawsze.
Jak wynika z raportu „Dlaczego kłamiemy w mediach społecznościowych?” przeprowadzonego w ubiegłym roku przez portal Socialpress, ponad 25% użytkowników mediów społecznościowych publikuje nieprawdziwe informacje na swój temat. Oznacza to, że wybór odbiorców reklamy na podstawie cech i zainteresowań deklarowanych w internecie nie zawsze idzie w parze ze zwiększonym zainteresowaniem marką. Istnieją jednak narzędzia pozwalające na precyzyjne określenie grupy docelowej – na podstawie miejsc odwiedzonych w świecie rzeczywistym. Wystarczy tylko wybrać lokalizację i zlecić kampanię dedykowanym specjalistom, a Twoja reklama trafi do osób w zaznaczonym miejscu.
W ten sposób możesz np. dotrzeć z ofertą strojów kąpielowych do osób, które odwiedzają okoliczne baseny lub zareklamujesz usługi szkoleniowe przedsiębiorcom przebywającym z centrach biznesowych i biurowcach w Twoim mieście. Dzięki temu, że Twoi odbiorcy zostali wybrani na podstawie rzeczywistych zachowań masz pewność, że będą zainteresowani powiązanymi produktami. Przekonaliśmy Cię? Więcej na temat skutecznej promocji w mediach społecznościowych przeczytasz tutaj.
blog_tresc_16.02.jpg

Po drugie: content marketing

Własny fanpage i reklamy to jednak nie wszystko. Aby skutecznie pozyskać nowych klientów nie wydając przy tym majątku, uwzględnij w swoim budżecie miejsce na content marketing. Polega on na tworzeniu i dystrybucji wartościowych treści, których celem jest zaangażowanie odbiorców w komunikację z Twoją marką. Chodzi o to, aby klient zdał sobie sprawę z tego, że Twój produkt jest tym, czego w tej chwili potrzebuje.

Tradycyjna reklama jest mówieniem światu, że jestem gwiazdą. Content marketing polega  na pokazaniu światu, że rzeczywiście nią jestem.

whitepress.pl, 2017

Przewaga content marketingu nad innymi formami promocji (oprócz relatywnie niskich kosztów) polega na możliwości tworzenia i wykorzystywania własnych kanałów przekazu, w których pojawia się marka. Pozwala to zaoszczędzić sporą część budżetu, który duże firmy przeznaczają na zakup zewnętrznych mediów. 
Co więcej, w procesie twórczym ogranicza Cię wyłącznie własna kreatywność – ulotki ofertowe dołączone do przesyłki sklepu internetowego, skrót artykułów z bloga wysłany w formie newslettera lub nagranie z konferencji zamieszczone w mediach społecznościowych to tylko kropla w morzu możliwości, jakie oferuje content marketing. Więcej dowiesz się tutaj.
blog_tresc_16.02_2.jpg

Po trzecie: konferencje

Wiemy, że udział w konferencjach i targach to duży wydatek, zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność. Mimo to, wydarzenia branżowe mogą przynieść Ci wiele wymiernych korzyści, w które warto zainwestować:
  1. poznasz swoich klientów,
  2. dotrzesz do nowych partnerów biznesowych i kontrahentów,
  3. wzbogacisz swoją wiedzę,
  4. wymienisz doświadczenia,
  5. zbudujesz i umocnisz swoją pozycję rynkową.
Pamiętaj, że szkolenia i konferencje to rozwój. Twoja konkurencja nie śpi, a stagnacja jest obecnie  synonimem cofania się – w przeszłości odczuły to takie marki, jak Nokia, Kodak i MySpace. Nie musisz zaczynać od największych wydarzeń. Nie stawiaj też na ilość. Poznaj swój rynek i sprawdź, które konferencje cieszą się największą popularnością: zweryfikujesz to m.in. na forach branżowych, stronach wybranych konferencji i grupach tematycznych poświęconych branży. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednie pytanie.
A jeśli uważasz, że Twój budżet marketingowy nie jest gotowy na dodatkowe obciążenia, poszukaj darmowych wydarzeń. Co prawda, w myśl zasady „nie zapłaciłem – nie doceniam” konferencje tego typu nie zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. To jednak oznacza, że specjaliści, którzy się na nich pojawią będą w stanie poświęcić Tobie i Twoim pytaniom więcej czasu.
Przekonaliśmy Cię do działania? Świetnie, zatem powodzenia!
clu-blog-button.jpg

Udostępnij

Powiązane artykuły
Wykorzystaj mundial 2018 w swojej strategii marketingowej

temu

14 czerwca rusza największe wydarzenie sportowe na świecie. Mówi się, że piłka łączy, ale nam mundial kojarzy się raczej z rywalizacją – głównie między drużynami, kibicami i… markami. Dziś skupimy się na tych ostatnich i pokażemy, jak skutecznie wykorzystać piłkarskie szaleństwo w strategii marketingowej. Bez spalonego, bo na sprawdzonych przykładach.
Przygotuj się na długi weekend: skuteczny marketing w branży turystycznej

temu

Nawet, jeśli nie czujesz jeszcze unoszącego się w powietrzu zapachu zwęglonej kiełbaski z grilla to możesz mieć pewność, że Twoi klienci od kilku tygodni przygotowują się do majówki. Zanim utkniesz w kilkukilometrowym korku gdzieś w drodze do Chałup przeczytaj, jak odnaleźć się w urlopowej rzeczywistości i skutecznie kierować reklamy do turystów.
3 przykłady na to, jak technologia zmienia reklamę

temu

Na początku było słowo. I szyldy reklamowe. Dziś żeby zainteresować odbiorców potrzeba czegoś więcej - każdego dnia udowadniają to kolejne marki, które korzystając z nowych technologii dostarczają nam zupełnie nowych przeżyć reklamowych. Dosłownie.
Jedyny przewodnik jakiego potrzebujesz, aby zwiększyć swoją widoczność na Facebooku

temu

Wyobraź sobie, że wchodzisz do centrum handlowego w którym znajdują się wyłącznie Twoje ulubione sklepy. Masz ochotę na spaghetti – strefa gastronomiczna składa się z samych włoskich restauracji, szukasz czerwonej sukienki – na wystawach znajdujesz tylko takie, a sprzedawcy proponują Ci dodatkowo pasujące buty… Facebook dąży od jakiegoś czasu do tego idealnego świata i wiemy, jak możesz wykorzystać to w swojej strategii.

Jak dotrzeć do właściwego odbiorcy? Skuteczna reklama AdWords okiem Campaign Managera

Jeśli wierzyć prognozom, wydatki na reklamę opartą o miejsca odwiedzone przez klientów do 2020 roku wzrosną do 32 mld dolarów i stanowić będą 45% ogólnych wydatków na reklamę mobilną. Aleksandra Klimek, Campaign Manager Cluify odpowiada jak wykorzystać ten trend i skutecznie docierać do najbardziej zainteresowanych odbiorców.