Jak dotrzeć do właściwego odbiorcy? Skuteczna reklama AdWords okiem Campaign Managera

Jak dotrzeć do właściwego odbiorcy? Skuteczna reklama AdWords okiem Campaign Managera

Opublikowany

Jeśli wierzyć prognozom, wydatki na reklamę opartą o miejsca odwiedzone przez klientów do 2020 roku wzrosną do 32 mld dolarów i stanowić będą 45% ogólnych wydatków na reklamę mobilną. Aleksandra Klimek, Campaign Manager Cluify odpowiada jak wykorzystać ten trend i skutecznie docierać do najbardziej zainteresowanych odbiorców.

Gdzie Twoi klienci reklamują się najchętniej?

Najpopularniejszy obecnie kanał reklamowy online to Google AdWords. Pozwala on na wyświetlanie reklam na milionach witryn, na różnych urządzeniach i w setkach tysięcy aplikacji mobilnych. Każdy użytkownik internetu codziennie nieświadomie staje się odbiorcą tych reklam - nie tylko wtedy, gdy szuka informacji w wyszukiwarce Google, ale też czytając wiadomości, sprawdzając godziny odjazdu autobusu, albo przeglądając oferty na OLX.
blog_tresc_blog_photo_rozmowa z O KLIMEK 2.jpg

Czy możemy wpływać na to, do kogo trafi reklama?

Tak. Określanie grupy docelowej, czyli targetowanie opiera się na zaufaniu do wiedzy Google, który zbiera informacje o użytkownikach, śledząc ich zachowania w internecie. To, kim jesteśmy w sieci w większości przypadków wpływa na to, jakie reklamy wyświetlają się w naszych przeglądarkach. Jeśli np. jesteś mężczyzną, który często odwiedza witryny o tematyce motoryzacyjnej istnieje duże prawdopodobieństwo, że otrzymasz reklamy tego typu produktów - samochodów, akcesoriów motoryzacyjnych, może nawet zakładów bukmacherskich.
Podobne reklamy mogą wyświetlać się w Twojej przeglądarce również wtedy, kiedy odwiedzasz miejsca związane z motoryzacją, np. warsztaty, stacje paliw i myjnie. Wtedy będzie to jednak efekt targetowania na podstawie zachowań w świecie rzeczywistym.

Czym różnią się od siebie te dwa sposoby targetowania?

Różnice między targetowaniem na podstawie zachowań online a targetowaniem w oparciu o odwiedzone miejsca świetnie obrazuje przykład wspomnianego już mężczyzny.
Jeśli interesuje się on motoryzacją i takich tematów szuka na co dzień w sieci, to algorytm Google określi go jako osobę potencjalnie zainteresowaną właśnie taką tematyką. Znajdzie się on w grupie docelowej firm oferujących produkty dla zmotoryzowanych a szanse, że otrzyma np. reklamę nowej kwiaciarni będą w związku z tym niewielkie. I to sprowadza nas do targetowania na podstawie odwiedzonych miejsc, bo przecież każdy mężczyzna zagląda czasem w takie miejsce, by kupić kwiaty dla swojej mamy, dziewczyny, żony czy babci.
Wspomniana kwiaciarnia może jednak skierować reklamę do osób przebywających w okolicy lub w konkretnych punktach (czyli tzw. geotargetowanie) - np. w konkurencyjnych kwiaciarniach w pobliżu, w restauracjach czy kawiarniach. To tam przebywają pary i osoby, które chętnie wydają pieniądze na “drobne przyjemności” (w tym również być może nasz bohater). Reklama kwiaciarni zostanie wyświetlona niezależnie od tego, czy odbiorcy kiedykolwiek przeglądali w internecie treści o tematyce florystycznej, czy też nie.

Rozumiem, że w takim razie targetowanie na podstawie odwiedzonych miejsc jest bardziej efektywne?

To zależy. Targetowanie oparte o zachowania w świecie rzeczywistym przynosi świetne efekty kiedy wiemy, gdzie znajduje się odbiorca reklamy. Jeśli szukamy osób lubiących kawę - wybieramy klientów kawiarni. Jeśli mają to być miłośnicy sportu - wybieramy potencjalnych klientów z siłowni, klubów fitness i basenów.
Jeśli zaś chcemy reklamować nasz produkt lub usługę dla całego miasta - wtedy lepiej zostać przy standardowym targetowaniu AdWords, pamiętając jednak, że wyświetlanie reklam do szerokiego grona odbiorców będzie dużo droższe i może przynieść gorsze rezultaty, a analiza wyników może okazać się trudna.
blog_tresc_blog_photo_rozmowa z O KLIMEK.jpg

Czy w związku z tym małe i średnie firmy mogą pozwolić sobie na nowoczesne metody targetowania?

Oczywiście! Małe firmy nie mogą sobie pozwolić na wydawanie wielkich sum w AdWords, więc wręcz powinny targetować precyzyjnie, aby oszczędzić pieniądze i dotrzeć tylko do osób zainteresowanych ich produktami lub usługami. Pakiety reklamowe są więc dostosowane w taki sposób, aby niewielkie firmy mogły z nich korzystać bez obaw o koszty. 
W cenie takiego pakietu klient otrzymuje budżet mediowy (czyli koszt za wyświetlanie reklam w AdWords), kreacje w postaci banerów elastycznych i reklam tekstowych oraz profesjonalną optymalizację każdego dnia kampanii, która zwykle zaplanowana jest na 2 tygodnie (ten termin można wydłużyć).

A co dalej? Jak mierzyć efekty przeprowadzonych kampanii?

W przypadku kampanii online podstawą jest dostęp do Google Analytics. Po połączeniu narzędzia ze stroną internetową można sprawdzić w nim m.in. ilość wejść i liczbę dokonanych konwersji pochodzących z konkretnych kampanii.
Jeśli jednak kampania dotyczy placówki stacjonarnej, to jeszcze do niedawna nie byliśmy w stanie zweryfikować ilu z odbiorców reklamy faktycznie trafiło do sklepu. Teraz dzięki Cluify możemy nie tylko sprawdzić, jak każdego dnia zmienia się ruch w sklepie, ale też ilu nowych klientów się w nim pojawiło. W przypadku pogłębionej analityki offline jesteśmy też w stanie zweryfikować ile osób z wybranej grupy docelowej rzeczywiście pojawiło się w naszej placówce, czyli - czy kampania faktycznie była skuteczna.
CLUIF_banner_blog.gif

Udostępnij

Powiązane artykuły
6 najczęstszych błędów w reklamie online. Campaign Manager o zasadach skutecznych reklam AdWords

temu

Kampanie reklamowe online to skuteczny sposób dotarcia do potencjalnych klientów. Takie działania korzystnie wpływają na sprzedaż zarówno w przypadku sklepów internetowych, jak i stacjonarnych. Jest jednak pewien warunek – ich powodzenie zależy od spełnienia kilku czynników.
Znów stawiamy klienta na piedestale. Trenerka Customer Experience o doświadczeniach zakupowych.

temu

Doświadczenia klienta to obecnie jeden z najczęściej poruszanych tematów przez marketerów i specjalistów ds. sprzedaży. Dlaczego cieszy się on tak dużym zainteresowaniem i z jakiego powodu detaliści coraz chętniej wdrażają koncepcje związane z poprawieniem poziomu doświadczeń klienta w sklepie? Na te i inne pytania odpowiada Dominika Maciejak, trenerka Customer Experience specjalizująca się w handlu detalicznym.
Jak skutecznie promować usługi deweloperskie? Dom100 i Cluify – CASE STUDY

temu

Dom100 to rodzinna firma z tradycjami. Od 25 lat z powodzeniem buduje nowoczesne domy i mieszkania, za co zdobyła liczne nagrody branżowe. W Cluify wiemy, że jej potencjał jest ogromny – mimo dużej konkurencji, dynamicznych zmian na rynku i codziennych wyzwań. Tym razem naszym zadaniem było dotarcie z reklamą m.in. do klientów konkurencji. Czy to się nam udało? Sprawdź!
Chcesz przejąć klientów konkurencji? Zrobisz to z Cluify

temu

Jak w najprostszy sposób dotrzeć do klientów zainteresowanych Twoją ofertą? Wysłać reklamę do osób kupujących u konkurencji. Teraz zrobisz to w kilka minut, korzystając z Cluify. Po prostu zaznacz sklepy na mapie i wyślij reklamę do osób, które w nich bywają!

Czy można skutecznie dotrzeć do klientów konkurencji? Współpraca Netto i Cluify - CASE STUDY

Sieć sklepów Netto to jeden z najbardziej rozpoznawalnych sprzedawców detalicznych w Polsce. Ważny punkt jego strategii stanowi współpraca z Cluify, której rezultatem była m.in. kampania reklamowa pod hasłem „Ze Scottiem do Supermocy”. Sprawdź, jak wyglądał jej przebieg i przekonaj się, czy można skutecznie dotrzeć do klientów konkurencji.