3 przykłady na to, jak technologia zmienia reklamę
3 przykłady na to, jak technologia zmienia reklamę

3 przykłady na to, jak technologia zmienia reklamę

Opublikowany

Na początku było słowo. I szyldy reklamowe. Dziś żeby zainteresować odbiorców potrzeba czegoś więcej - każdego dnia udowadniają to kolejne marki, które korzystając z nowych technologii dostarczają nam zupełnie nowych przeżyć reklamowych. Dosłownie.

Dlaczego dosłownie? Bo reklama to od kilku lat coś więcej, niż 30-sekundowe nagranie opowiadające o zaletach produktu. To dobrze przemyślane działanie, które oprócz oferty sprzedaje Ci emocje i styl życia. I robi to przy wykorzystaniu wszystkich znanych ludzkości technik – wliczając te rodem z filmów science-fiction. Nie wierzysz? Czytaj dalej.

Big Data

Zaczniemy od Big Data.
Pierwszy raz w historii mamy do czynienia z masową produkcją danych. I mamy tu na myśli naprawdę wielkie liczby – według szacunków IBM, 90% informacji dostępnych obecnie w internecie to dane opublikowane po 2016 roku. Mimo, że wykorzystujemy zaledwie 20% z nich (my też zastanawiamy się, czy to wyłącznie zdjęcia kotów), to większość z nich może z powodzeniem usprawnić optymalizację reklam – udostępniając wiedzę na temat Twoich klientów, kampanii (również tych przeprowadzonych przez konkurencję!) i branży. Jak zdobyć te kluczowe dla Twojego biznesu informacje?
blog_tresc_3 przykłady.jpg
Wystarczy tylko użyć odpowiedniego narzędzia. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, mamy dla Ciebie krótką ściągę kilku najpopularniejszych, które możesz zaprzęgnąć do pracy jeszcze dzisiaj:
  1. jeśli szukasz informacji na temat Twoich klientów – SALESmanago (m.in. źródła ruchu na stronie), Google Analytics (głównie dane demograficzne) i na koniec nasze dziecko – Cluify (informacje pozwalające sprawdzić, w jakich miejscach przebywają klienci),,
  2. jeżeli zależy Ci na pozyskaniu wzmianek na temat Twojej firmy – Brand24 (głównie kontekst publikacji), Opinion Crawl (monitoring sentymentu dyskusji), Monitori (m.in. ilość i źródła opinii),
  3. jeśli poszukujesz statystyk dotyczących Twojej strony internetowej – SEMRush (m.in. audyt witryny pod kątem pozycjonowania), stat4you (statystyki wyświetleń), Alexa (ranking popularności stron w wybranych kategoriach).
A teraz uruchom wyobraźnię. Załóżmy, że prowadzisz internetowy sklep z zabawkami – Twoim potencjalnym klientem są rodzice. Analizując w Cluify dane dotyczące ich zachowań (również poza Internetem, np. w miejscach, które odwiedzają) dowiesz się, gdzie spędzają wolny czas, a to pomoże Ci przygotować  spersonalizowane reklamy. Wiesz jak pisać, ponieważ Google Analytics podpowiedział Ci, kim są osoby przeglądające Twoją stronę i czego poszukują. Mało tego – Brand24 i Opinion Crawl podsunęły Ci świetny pomysł na to, które produkty objąć promocją. I tak dalej, i tak dalej… Bo wiesz – dostosowane do potrzeb klientów i nienachalne działania promocyjne zawsze przynoszą lepszy efekt.
Ale najlepsze dopiero przed Tobą. Czeka Cię jeszcze analiza wyników kampanii na podstawie której dowiesz się, co kupili Twoi klienci i dlaczego część z nich porzuciła koszyk zakupowy. Zweryfikujesz ilość i źródła kliknięć, dzięki czemu przygotujesz Najlepszą Kampanię Ever. I celowo użyliśmy tutaj wielkich liter.
Ale Big Data to dopiero początek rewolucji w reklamie. Wbrew pozorom, całkiem skromny – zwłaszcza w porównaniu do Sztucznej Inteligencji.

Sztuczna Inteligencja

Mimo, że przywodzi na myśl filmy science-fiction to już dawno wyszła poza duży ekran (czy imię Sophia coś Ci mówi?). Co sekundę w internecie pojawia się 30 GB nowych danych i nic dziwnego, że ludzki mózg potrzebuje pomocy, aby przetworzyć choćby ich ułamek. Tu z odsieczą przychodzą właśnie mechanizmy Sztucznej Inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML). Jakiś przykład? Najprostszym, z naszego podwórka, będzie reklama. Lepsza reklama!
blog_tresc_3 przykłady2.jpg
Pewnie zastanawiasz się, czym właściwie są te „lepsze reklamy” i na czym polega przetwarzanie danych przez Sztuczną Inteligencję. Wbrew pozorom, to całkiem prosty proces, który wyjaśnimy na przykładzie serwisu YouTube. Bo naszym zdaniem już wkrótce wyprzedzi w rankingach popularności wyszukiwarkę Google. A zatem...

Jak działa AI na Youtube?

Algorytmy YouTube są odpowiedzialne za analizę nowych materiałów i ich porządkowanie. Chodzi o to, żeby w powiększającym się morzu contentu wyciągnąć wyłącznie najbardziej wartościowe treści, które zasługują na najwyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Wszystko po to, abyśmy nie musieli godzinami przesiewać filmów z kotami wyłącznie po to, aby w końcu znaleźć coś wartościowego (no dobra, koty też są spoko). Tylko jakie właściwie treści są cenne z perspektywy Sztucznej Inteligencji? Odpowiedź jest oczywista:
  1. filmy, które obejrzano do końca,
  2. najchętniej komentowane i udostępniane nagrania,
  3. filmy opublikowane przez kanały o wysokiej ilości subskrypcji,
  4. dobrze opisane materiały (tytuł i słowa kluczowe).
Następnym razem, kiedy zechcesz zwiększyć klikalność swoich reklam i treści sponsorowanych lub zamarzysz o tym, żeby znaleźć się na liście rekomendacji YouTube zajrzyj na naszą listę. Proste.
Ale czy tak proste jak reklama w kontekście Internetu Rzeczy? Oto jest pytanie!

Internet Rzeczy

Internet Rzeczy to, mówiąc najprościej, wszystkie połączone z siecią przedmioty codziennego użytku – wliczając w to Twoją inteligentną lodówkę i ten nowy smartband, który wie, ile kroków musisz zrobić aby spalić wczorajsze pączki. Okazuje się, że ta z pozoru bezużyteczna wiedza przydaje się Twojemu działowi marketingu. Co więcej – przydaje się dużo bardziej, niż Tobie. Dlaczego?
blog_tresc_3 przykłady3.jpg
Za każdym razem, kiedy używasz inteligentnego urządzenia, zbiera ono informacje na temat Twoich nawyków i preferencji. Tak samo dzieje się w przypadku Twoich klientów – im częściej łączą się z siecią, tym więcej informacji na ich temat możesz zebrać i wykorzystać w swojej kampanii (i wbrew pozorom, takie działania najbardziej służą odbiorcom – zmniejszając ilość SPAMu). Np. jeśli jesteś producentem obuwia sportowego i chcesz sprzedać swoją wiosenną kolekcję – sprawdzasz, kto w ostatnim czasie przeglądał w sieci buty, a później wysyłasz do tych osób personalizowaną reklamę za pośrednictwem inteligentnych urządzeń. Najlepiej wtedy, kiedy potencjalny klient znajduje się w okolicy Twojego sklepu – o tym, jakie narzędzia Ci w tym pomogą pisaliśmy już w części poświęconej Big Data.
A teraz pora na trochę praktyki.
clu-blog-button.jpg

Udostępnij

Powiązane artykuły
Wykorzystaj mundial 2018 w swojej strategii marketingowej

temu

14 czerwca rusza największe wydarzenie sportowe na świecie. Mówi się, że piłka łączy, ale nam mundial kojarzy się raczej z rywalizacją – głównie między drużynami, kibicami i… markami. Dziś skupimy się na tych ostatnich i pokażemy, jak skutecznie wykorzystać piłkarskie szaleństwo w strategii marketingowej. Bez spalonego, bo na sprawdzonych przykładach.
Przygotuj się na długi weekend: skuteczny marketing w branży turystycznej

temu

Nawet, jeśli nie czujesz jeszcze unoszącego się w powietrzu zapachu zwęglonej kiełbaski z grilla to możesz mieć pewność, że Twoi klienci od kilku tygodni przygotowują się do majówki. Zanim utkniesz w kilkukilometrowym korku gdzieś w drodze do Chałup przeczytaj, jak odnaleźć się w urlopowej rzeczywistości i skutecznie kierować reklamy do turystów.
Jedyny przewodnik jakiego potrzebujesz, aby zwiększyć swoją widoczność na Facebooku

temu

Wyobraź sobie, że wchodzisz do centrum handlowego w którym znajdują się wyłącznie Twoje ulubione sklepy. Masz ochotę na spaghetti – strefa gastronomiczna składa się z samych włoskich restauracji, szukasz czerwonej sukienki – na wystawach znajdujesz tylko takie, a sprzedawcy proponują Ci dodatkowo pasujące buty… Facebook dąży od jakiegoś czasu do tego idealnego świata i wiemy, jak możesz wykorzystać to w swojej strategii.
Jak mądrze zarządzać budżetem marketingowym: krótki przewodnik dla małych firm

temu

Timm Brocks, prezes polskiego oddziału BrandMaker, powiedział kiedyś, że zarządzanie budżetem marketingowym w firmie przypomina planowanie domowych wydatków - potrzeby zawsze będą przerastały możliwości finansowe. Mogłoby się wydawać, że problem dotyczy wyłącznie korporacji, jednak to właśnie małe przedsiębiorstwa częściej przekraczają założony limit wydatków. Jak temu zapobiec i mądrze zarządzać budżetem marketingowym niewielkiej firmy?

Przygotuj się na długi weekend: skuteczny marketing w branży turystycznej

Nawet, jeśli nie czujesz jeszcze unoszącego się w powietrzu zapachu zwęglonej kiełbaski z grilla to możesz mieć pewność, że Twoi klienci od kilku tygodni przygotowują się do majówki. Zanim utkniesz w kilkukilometrowym korku gdzieś w drodze do Chałup przeczytaj, jak odnaleźć się w urlopowej rzeczywistości i skutecznie kierować reklamy do turystów.