Przygotuj się na długi weekend: skuteczny marketing w branży turystycznej

Przygotuj się na długi weekend: skuteczny marketing w branży turystycznej

Opublikowany

Nawet, jeśli nie czujesz jeszcze unoszącego się w powietrzu zapachu zwęglonej kiełbaski z grilla to możesz mieć pewność, że Twoi klienci od kilku tygodni przygotowują się do majówki. Zanim utkniesz w kilkukilometrowym korku gdzieś w drodze do Chałup przeczytaj, jak odnaleźć się w urlopowej rzeczywistości i skutecznie kierować reklamy do turystów.

Raport opublikowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki mówi, że w pierwszym kwartale 2017 roku Polacy odbyli 18,7 mln podróży krajowych. W tym samym czasie Polskę odwiedziło około 8 mln zagranicznych turystów. To dla Ciebie bardzo atrakcyjne grupy docelowe – przecież wiesz, jak na wakacjach podchodzi się do wydatków (wiemy, że masz co najmniej 3 chińskie magnesy na lodówkę z Zakopanego). Dlatego zadbaj o swój biznes i przygotuj się na turystów, zwłaszcza  jeśli świadczysz usługi w popularnych ośrodkach urlopowych. Bez względu na to, czy jesteś właścicielem dobrze prosperującej restauracji z lokalnymi produktami, czy prowadzisz regionalne muzeum lub Centrum Informacji Turystycznej, możesz docierać do potencjalnych klientów na każdym etapie ich podróży. Nie wierzysz? Przeczytaj.

Na lotnisku i w okolicy dworca

Według danych, które przedstawił Nielsen w swoim raporcie „Young and ready to travel (and shop) 2017”, w ciągu kilku pierwszych dni spędzonych w podróży turyści wykazują zwiększoną podatność na przekaz reklamowy. Chcesz wykorzystać ten czas na przyciągnięcie ich do Twojego punktu stacjonarnego? Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku reklamy mobilne – bo słowo-klucz w przypadku branży turystycznej to “ruch”. Nie ma tu miejsca na ciężkie laptopy i domowe komputery.
Skuteczny marketing usług turystycznych#1.jpg
Właśnie dlatego w przypadku turystyki najlepiej sprawdzi się targetowanie na podstawie odwiedzonych miejsc – lotnisk (zwłaszcza, jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem sklepu wolnocłowego!), dworców i postojów taksówek. Dlaczego? Ponieważ właśnie w tych lokalizacjach masz największą szansę na to, aby trafić na urlopowiczów (bo przecież kto przesiaduje na dworcu, jeśli nie musi?). A to oznacza, że chętnie skorzystają z Twojej oferty.

Na miejscu

Poszukiwanie klientów w hali przylotów to dopiero początek. Kolejny krok to kierowanie reklam do osób, które w wybranym przedziale czasowym pojawiły się w okolicy najpopularniejszych obiektów turystycznych (np. muzeów, pomników oraz hosteli). Załóżmy, że prowadzisz galerię sztuki – pewnie chcesz, żeby Twój najnowszy wernisaż odwiedzili ludzie, którzy byli w muzeum sztuki nowoczesnej. Albo chcesz przyciągnąć odwiedzających do Muzeum Narodowego w Warszawie – w tym przypadku najbardziej zainteresowaną grupą docelową będą osoby, które odwiedziły w ostatnim czasie okoliczne atrakcje, np. Muzeum w Parku Łazienkowskim i Zamek Królewski. A jeśli jesteś właścicielem ekskluzywnej restauracji lub centrum biznesowego, możesz w ten sam sposób przygotować spersonalizowaną reklamę zachęcającą do skorzystania z Twoich usług osoby, które w wybranym przedziale czasowym przebywają w największych hotelach lub na konferencjach (a więc z dużym prawdopodobieństwem są właśnie w trakcie podróży służbowej).
Skuteczny marketing usług turystycznych#2.jpg
W świecie, w którym przeciętny człowiek styka się każdego dnia z kilkudziesięcioma tysiącami przekazów marketingowych umiejętne dopasowanie treści do odbiorcy jest najważniejszym składnikiem przepisu na skuteczne pozyskiwanie klientów. Tym bardziej, że już 71% konsumentów oczekuje od marki, że ta dostosuje swój przekaz do ich oczekiwań i potrzeb.

Po powrocie

Marketing w branży turystycznej nie kończy się razem z urlopem Twojego klienta. Możesz przecież zachęcić go do ponownej podróży poprzez personalizowaną kampanię reklamową na Facebooku. Albo poprosić o ocenę usługi w serwisach turystycznych. Lub jeszcze bardziej zwiększyć rozpoznawalność Twojej marki za pomocą szeroko zakrojonej akcji promocyjnej (kojarzysz spot “27 reasons you should never visit Poland”? – właśnie o coś takiego nam chodzi!). Możesz też przyciągnąć nowych fanów w mediach społecznościowych – do wyboru masz posty sponsorowane, reklamy na stronie głównej i w Messengerze, GIFy, filmy, karuzele reklamowe... Naprawdę jest w czym wybierać. No i pamiętaj, że największą siłą tej branży jest jej nieodłączny związek z emocjami – wykorzystaj to!
CLUIF_banner_blog.gif

Udostępnij

Powiązane artykuły
Jak dotrzeć z reklamą do uczestników letnich festiwali?

temu

76% klientów w przedziale wiekowym 18-34 najbardziej ufa markom, które kojarzą się z rozrywką. To grupa, której moc nabywcza i otwartość na nowości sprawiają, że firmy chętnie kierują oferty właśnie w jej stronę. Chcesz powalczyć o młodych? Wybierz się na festiwal!
Reklama do osób, które odwiedziły konkretne miejsca? Zrobisz to w kilka minut!

temu

Chcesz dotrzeć do osób, które odwiedzają konkretne miejsca? Uważasz, że właśnie tam spędzają czas Twoi potencjalni klienci? Wyślij do nich reklamę i zobacz, ilu z nich pojawi się w Twoim sklepie lub restauracji! To prostsze niż myślisz.
Narzędzia do pozyskiwania klientów, które możesz wypróbować jeszcze dziś

temu

Powiedzieć, że skuteczne pozyskiwanie klientów to umiejętność, która wymaga połączenia zmysłu analitycznego z kreatywnością, to jakby nic nie powiedzieć. Docieranie do coraz to nowszych grup docelowych i przekonywanie ich do produktu to zadanie dla Wybranych – i celowo użyliśmy tu wielkiej litery (nie każdy jest przecież stworzony do efektywnej sprzedaży). Właśnie dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się sposobom pozyskiwania klientów i wybrać te, które nie zawodzą. Wypróbujesz?
Czy niewielka firma może odnieść wielki sukces?

temu

Prowadzenie biznesu (zwłaszcza niewielkiego) jest jak jazda na rollercoasterze. Przez większość czasu powoli pniesz się ku górze, aby chwilę później z żołądkiem w okolicy gardła spadać z szybkością godną Sokoła Millennium. Niektórzy twierdzą, że im mniejsza jest firma, tym łatwiej jest wypaść ze spadającego wagonika – ale czy naprawdę mają rację?

Wykorzystaj mundial 2018 w swojej strategii marketingowej

14 czerwca rusza największe wydarzenie sportowe na świecie. Mówi się, że piłka łączy, ale nam mundial kojarzy się raczej z rywalizacją – głównie między drużynami, kibicami i… markami. Dziś skupimy się na tych ostatnich i pokażemy, jak skutecznie wykorzystać piłkarskie szaleństwo w strategii marketingowej. Bez spalonego, bo na sprawdzonych przykładach.