Przygotuj się na długi weekend: skuteczny marketing w branży turystycznej
Przygotuj się na długi weekend: skuteczny marketing w branży turystycznej

Przygotuj się na długi weekend: skuteczny marketing w branży turystycznej

Opublikowany

Nawet, jeśli nie czujesz jeszcze unoszącego się w powietrzu zapachu zwęglonej kiełbaski z grilla to możesz mieć pewność, że Twoi klienci od kilku tygodni przygotowują się do majówki. Zanim utkniesz w kilkukilometrowym korku gdzieś w drodze do Chałup przeczytaj, jak odnaleźć się w urlopowej rzeczywistości i skutecznie kierować reklamy do turystów.

Raport opublikowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki mówi, że w pierwszym kwartale 2017 roku Polacy odbyli 18,7 mln podróży krajowych. W tym samym czasie Polskę odwiedziło około 8 mln zagranicznych turystów. To dla Ciebie bardzo atrakcyjne grupy docelowe – przecież wiesz, jak na wakacjach podchodzi się do wydatków (wiemy, że masz co najmniej 3 chińskie magnesy na lodówkę z Zakopanego). Dlatego zadbaj o swój biznes i przygotuj się na turystów, zwłaszcza  jeśli świadczysz usługi w popularnych ośrodkach urlopowych. Bez względu na to, czy jesteś właścicielem dobrze prosperującej restauracji z lokalnymi produktami, czy prowadzisz regionalne muzeum lub Centrum Informacji Turystycznej, możesz docierać do potencjalnych klientów na każdym etapie ich podróży. Nie wierzysz? Przeczytaj.

Na lotnisku i w okolicy dworca

Według danych, które przedstawił Nielsen w swoim raporcie „Young and ready to travel (and shop) 2017”, w ciągu kilku pierwszych dni spędzonych w podróży turyści wykazują zwiększoną podatność na przekaz reklamowy. Chcesz wykorzystać ten czas na przyciągnięcie ich do Twojego punktu stacjonarnego? Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku reklamy mobilne – bo słowo-klucz w przypadku branży turystycznej to “ruch”. Nie ma tu miejsca na ciężkie laptopy i domowe komputery.
Skuteczny marketing usług turystycznych#1.jpg
Właśnie dlatego w przypadku turystyki najlepiej sprawdzi się targetowanie na podstawie odwiedzonych miejsc – lotnisk (zwłaszcza, jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem sklepu wolnocłowego!), dworców i postojów taksówek. Dlaczego? Ponieważ właśnie w tych lokalizacjach masz największą szansę na to, aby trafić na urlopowiczów (bo przecież kto przesiaduje na dworcu, jeśli nie musi?). A to oznacza, że chętnie skorzystają z Twojej oferty.

Na miejscu

Poszukiwanie klientów w hali przylotów to dopiero początek. Kolejny krok to kierowanie reklam do osób, które w wybranym przedziale czasowym pojawiły się w okolicy najpopularniejszych obiektów turystycznych (np. muzeów, pomników oraz hosteli). Załóżmy, że prowadzisz galerię sztuki – pewnie chcesz, żeby Twój najnowszy wernisaż odwiedzili ludzie, którzy byli w muzeum sztuki nowoczesnej. Albo chcesz przyciągnąć odwiedzających do Muzeum Narodowego w Warszawie – w tym przypadku najbardziej zainteresowaną grupą docelową będą osoby, które odwiedziły w ostatnim czasie okoliczne atrakcje, np. Muzeum w Parku Łazienkowskim i Zamek Królewski. A jeśli jesteś właścicielem ekskluzywnej restauracji lub centrum biznesowego, możesz w ten sam sposób przygotować spersonalizowaną reklamę zachęcającą do skorzystania z Twoich usług osoby, które w wybranym przedziale czasowym przebywają w największych hotelach lub na konferencjach (a więc z dużym prawdopodobieństwem są właśnie w trakcie podróży służbowej).
Skuteczny marketing usług turystycznych#2.jpg
W świecie, w którym przeciętny człowiek styka się każdego dnia z kilkudziesięcioma tysiącami przekazów marketingowych umiejętne dopasowanie treści do odbiorcy jest najważniejszym składnikiem przepisu na skuteczne pozyskiwanie klientów. Tym bardziej, że już 71% konsumentów oczekuje od marki, że ta dostosuje swój przekaz do ich oczekiwań i potrzeb.

Po powrocie

Marketing w branży turystycznej nie kończy się razem z urlopem Twojego klienta. Możesz przecież zachęcić go do ponownej podróży poprzez personalizowaną kampanię reklamową na Facebooku. Albo poprosić o ocenę usługi w serwisach turystycznych. Lub jeszcze bardziej zwiększyć rozpoznawalność Twojej marki za pomocą szeroko zakrojonej akcji promocyjnej (kojarzysz spot “27 reasons you should never visit Poland”? – właśnie o coś takiego nam chodzi!). Możesz też przyciągnąć nowych fanów w mediach społecznościowych – do wyboru masz posty sponsorowane, reklamy na stronie głównej i w Messengerze, GIFy, filmy, karuzele reklamowe... Naprawdę jest w czym wybierać. No i pamiętaj, że największą siłą tej branży jest jej nieodłączny związek z emocjami – wykorzystaj to!
clu-blog-button.jpg

Udostępnij

Powiązane artykuły
Wykorzystaj mundial 2018 w swojej strategii marketingowej

temu

14 czerwca rusza największe wydarzenie sportowe na świecie. Mówi się, że piłka łączy, ale nam mundial kojarzy się raczej z rywalizacją – głównie między drużynami, kibicami i… markami. Dziś skupimy się na tych ostatnich i pokażemy, jak skutecznie wykorzystać piłkarskie szaleństwo w strategii marketingowej. Bez spalonego, bo na sprawdzonych przykładach.
3 przykłady na to, jak technologia zmienia reklamę

temu

Na początku było słowo. I szyldy reklamowe. Dziś żeby zainteresować odbiorców potrzeba czegoś więcej - każdego dnia udowadniają to kolejne marki, które korzystając z nowych technologii dostarczają nam zupełnie nowych przeżyć reklamowych. Dosłownie.
Jedyny przewodnik jakiego potrzebujesz, aby zwiększyć swoją widoczność na Facebooku

temu

Wyobraź sobie, że wchodzisz do centrum handlowego w którym znajdują się wyłącznie Twoje ulubione sklepy. Masz ochotę na spaghetti – strefa gastronomiczna składa się z samych włoskich restauracji, szukasz czerwonej sukienki – na wystawach znajdujesz tylko takie, a sprzedawcy proponują Ci dodatkowo pasujące buty… Facebook dąży od jakiegoś czasu do tego idealnego świata i wiemy, jak możesz wykorzystać to w swojej strategii.
Jak mądrze zarządzać budżetem marketingowym: krótki przewodnik dla małych firm

temu

Timm Brocks, prezes polskiego oddziału BrandMaker, powiedział kiedyś, że zarządzanie budżetem marketingowym w firmie przypomina planowanie domowych wydatków - potrzeby zawsze będą przerastały możliwości finansowe. Mogłoby się wydawać, że problem dotyczy wyłącznie korporacji, jednak to właśnie małe przedsiębiorstwa częściej przekraczają założony limit wydatków. Jak temu zapobiec i mądrze zarządzać budżetem marketingowym niewielkiej firmy?

Wykorzystaj mundial 2018 w swojej strategii marketingowej

14 czerwca rusza największe wydarzenie sportowe na świecie. Mówi się, że piłka łączy, ale nam mundial kojarzy się raczej z rywalizacją – głównie między drużynami, kibicami i… markami. Dziś skupimy się na tych ostatnich i pokażemy, jak skutecznie wykorzystać piłkarskie szaleństwo w strategii marketingowej. Bez spalonego, bo na sprawdzonych przykładach.