Jak dotrzeć do klientów w branży medycznej? City Dent i Cluify – CASE STUDY

Jak dotrzeć do klientów w branży medycznej? City Dent i Cluify – CASE STUDY

Opublikowany

City Dent to jeden z najwyżej ocenianych gabinetów stomatologicznych we Wrocławiu. Rosnąca popularność zawsze budzi apetyt, dlatego właściciele marki postanowili zdobyć jeszcze więcej nowych odbiorców. Tym razem na celownik wzięto klientów zainteresowanych protetyką. Sposobem na osiągnięcie wyniku stało się Cluify. Zobacz, jak się to robi!

Odbiorcy reklamy

Cel kampanii City Dent był jasny – chcieliśmy dotrzeć do potencjalnych klientów gabinetu mieszkających we Wrocławiu. Ze względu na specyficzny rodzaj promowanych usług, przygotowaliśmy listę lokalizacji, w których zwykle przebywają osoby zainteresowane usługami protetycznymi. Wśród nich znalazły się m.in. okoliczne salony medycyny estetycznej, luksusowe restauracje oraz konkurencyjne gabinety dentystyczne. Wybrane miejsca oznaczyliśmy na interaktywnej mapie Cluify – dane dotyczące ilości osób przebywających w wybranych miejscach pozwoliły na wstępne estymacje zasięgu kampanii.

Kampania i jej rezultaty

Kampania reklamowa trwała prawie 2 tygodnie – w tym czasie klienci mogli oglądać ją w Google AdWords i na Facebooku. Skupiliśmy się przede wszystkim na banerach statycznych oraz reklamach tekstowych linkujących na stronę internetową City Dent. Bezpośrednie odnośniki tego typu nie tylko ułatwiają kontakt i szybkie przedstawienie oferty, ale również zwiększają widoczność witryny w wyszukiwarkach. Czy to wystarczyło, aby osiągnąć zamierzone cele? Jak najbardziej.
W efekcie współpracy pozyskaliśmy dla City Dent 80 nowych klientów – to 35,45% wzrost liczby odwiedzających w porównaniu do identycznego okresu przed kampanią. Co więcej, ponad 50% z nich to osoby, które miały wcześniej styczność z reklamą. Oznacza to skuteczność zarówno na poziomie offline, jak i online – a ten pierwszy zwykle bardzo trudno zmierzyć.

Kampania z Cluify była naszym pierwszym podejściem do promocji w Internecie. Nie spodziewaliśmy się porażających efektów, w końcu nasza branża jest specyficzna. Jednak okazało się, że i stomatologia może z powodzeniem szukać klientów w ten sposób.

Ewa Burnita-Ptak, City Dent

Cluify_City Dent Case Study.jpg
CLUIF_banner_blog.gif

Udostępnij

Powiązane artykuły
Jak skutecznie promować usługi deweloperskie? Dom100 i Cluify – CASE STUDY

temu

Dom100 to rodzinna firma z tradycjami. Od 25 lat z powodzeniem buduje nowoczesne domy i mieszkania, za co zdobyła liczne nagrody branżowe. W Cluify wiemy, że jej potencjał jest ogromny – mimo dużej konkurencji, dynamicznych zmian na rynku i codziennych wyzwań. Tym razem naszym zadaniem było dotarcie z reklamą m.in. do klientów konkurencji. Czy to się nam udało? Sprawdź!
Czy można skutecznie dotrzeć do klientów konkurencji? Współpraca Netto i Cluify - CASE STUDY

temu

Sieć sklepów Netto to jeden z najbardziej rozpoznawalnych sprzedawców detalicznych w Polsce. Ważny punkt jego strategii stanowi współpraca z Cluify, której rezultatem była m.in. kampania reklamowa pod hasłem „Ze Scottiem do Supermocy”. Sprawdź, jak wyglądał jej przebieg i przekonaj się, czy można skutecznie dotrzeć do klientów konkurencji.
Jak kilkukrotnie zwiększyć liczbę klientów? Chata Polska i Cluify - CASE STUDY

temu

Chata Polska to sieć sklepów ogólnospożywczych działająca głównie w województwie wielkopolskim. Strategia intensywnego rozwoju marki przyczyniła się do wzrostu zapotrzebowania na dotarcie do zupełnie nowych grup docelowych: osób odwiedzających pobliską okolicę. Cluify dotarło niemal do każdej z nich.
Chcesz przejąć klientów konkurencji? Zrobisz to z Cluify

temu

Jak w najprostszy sposób dotrzeć do klientów zainteresowanych Twoją ofertą? Wysłać reklamę do osób kupujących u konkurencji. Teraz zrobisz to w kilka minut, korzystając z Cluify. Po prostu zaznacz sklepy na mapie i wyślij reklamę do osób, które w nich bywają!

Jak zrobić reklamę, która zwiększa sprzedaż?

Dowiedz się, jak zrobić reklamę, która zwiększa sprzedaż. W 4 krokach – bo lubimy porządek.