Jak robić reklamy, które zwiększają sprzedaż?
Jak robić reklamy, które zwiększają sprzedaż?

Jak robić reklamy, które zwiększają sprzedaż?

Opublikowany

Reklamy. Nikt ich nie lubi, wszyscy muszą je oglądać – w drodze do pracy, w kolejce do dentysty, podczas cotygodniowych zakupów… A gdyby zamiast nudnych spotów promujących kolejny krem, którego nigdy nie użyjesz otrzymywać wyłącznie materiały odpowiadające Twoim prawdziwym potrzebom? Dowiedz się, jak robić reklamy, które zwiększają sprzedaż.

Kiedy chadzasz do sklepu obok, obsługa cię zna. Mogą nawet zacząć przygotowywać ci kawę zanim ją zamówisz. Czemu to się nie dzieje w sieci? Czemu nie umiemy odtworzyć tego przytulnego doświadczenia online?

Neil Patel

Dobre pytanie. Tym bardziej, że statystyki są bezlitosne – 70% konsumentów oczekuje usług szytych na miarę, nawet kosztem udostępnienia informacji na swój temat. Co to znaczy? Że poznając swoich klientów i wplatając do strategii reklamowej element personalizacji możesz jeszcze dziś zwiększyć sprzedaż. Ale żeby zrobić to dobrze, musisz odpowiedzieć sobie na 3 proste pytania.

Kim jest Twój klient?

Zacznijmy od zdefiniowania odbiorców (to przecież dla nich przygotowujesz kampanię). Chcąc odpowiedzieć na ich potrzeby, dowiedz się najpierw, kim właściwie są – ile mają lat, czym się interesują, gdzie spędzają wolny czas. Dzięki temu będziesz w stanie lepiej dopasować swoją ofertę i sposób mówienia o niej. Warto – bo np. studentom łatwiej jest sprzedać weekendową wycieczkę na festiwal muzyczny, niż All Inclusive na Hawajach. Poza tym, wirtualne deklaracje są niewiele warte w porównaniu do aktywności w świecie rzeczywistym (ale o tym opowiemy później).
Jak robić reklamy które zwiększają sprzedaż Cluify.jpg
Zastanawiasz się, skąd czerpać wiedzę na temat klientów? Na początek sprawdź statystyki swojej strony internetowej (np. w Google Analytics) – dzięki nim poznasz najważniejsze dane demograficzne i sprawdzisz źródła odwiedzin. To dla Ciebie za mało? Tutaj mamy dla Ciebie kilka dodatkowych narzędzi, które zrobią z Ciebie Beyoncé reklamy. Ale wróćmy do personalizacji.

Po co personalizować reklamy?

Wiesz już, kim są Twoi klienci – to połowa sukcesu! Na tym etapie większość narzędzi podpowie Ci, żeby targetować reklamy na podstawie zainteresowań. W praktyce oznacza to, że jeśli np. jesteś właścicielem e-sklepu z akcesoriami sportowymi to Twoja grupa docelowa powinna składać się z osób, które szukają w Google informacji na temat określonych form aktywności. Albo z użytkowników Facebooka, którzy „lubią” strony poświęcone wybranym dyscyplinom sportowym. Wybierasz w ten sposób odbiorców reklam? Nie licz na boom sprzedażowy.
Jak robić reklamy które zwiększają sprzedaż blog Cluify.jpg
Wizerunek budowany online ma niewiele wspólnego z rzeczywistymi zainteresowaniami – media społecznościowe powstały po to, aby kreować pożądaną wizję, nie rzeczywistość. Przyznaj, że masz na liście znajomych kilka osób, które klikają „Lubię to” pod informacją o zbliżającym się festiwalu kina niezależnego wyłącznie po to, aby wydać się intelektualistą. Tak samo zachowują się Twoi klienci, dlatego personalizacja reklam jest bardziej skuteczna wtedy, kiedy dokonujesz jej na podstawie zachowań poza siecią. Bo jeśli np. chodzisz na siłownię 3 razy w tygodniu to znaczy, że naprawdę interesujesz się sportem.
Wiesz już, kto naprawdę odwiedza Twoją stronę? Super! Na tej podstawie określisz, gdzie Twoi klienci spędzają wolny czas – młodzi rodzice w przedszkolach i na placach zabaw, studenci w pobliżu uczelni, ludzie biznesu w centrach konferencyjnych i na branżowych targach… Z drobną pomocą Cluify dotrzesz z reklamą do każdego z nich. Zaczynasz tutaj, a później…

Jak personalizować reklamy?

Na interaktywnej mapie w panelu Cluify zaznaczasz miejsca, w których mogą znajdować się Twoi odbiorcy. Na ich podstawie otrzymasz informację na temat przewidywanego zasięgu, co ułatwi Ci określenie wstępnych celów kampanii (np. dotarcie do 10 000 klientów w ciągu 2 tygodni). A z tą wiedzą możesz już śmiało projektować swoje reklamy – poniżej zostawiamy kilka pomysłów personalizacji treści. Do rozwinięcia i dopasowania do Twojej branży.
  1. E-księgarnia – Twoi odbiorcy to osoby przebywające w okolicy konkurencyjnych księgarni, na terenie konwentów i spotkań z autorami. Zaproponuj zniżkę na wybrane tytuły!
  2. Sklep z zabawkami – reklamuj się wśród rodziców. Znajdziesz ich w przedszkolach, na placach zabaw i centrach rozrywki dla najmłodszych. Kampania z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka brzmi jak plan na podwojenie sprzedaży, prawda?
  3. Siłownia – reklamuj swoje usługi wśród miłośników aktywności fizycznej. Znajdziesz ich na trasach miejskich maratonów, w konkurencyjnych klubach fitness i w okolicy sklepów z akcesoriami dla sportowców. Gdybyśmy byli trochę bardziej fit, powiedzielibyśmy, że zaproszenie na darmowy trening pokazowy może przyciągnąć kilku nowych klientów.
  4. Restauracja – a może by tak dotrzeć z menu do nowej grupy odwiedzających? Np. spragnionych lokalnej kuchni turystów, których znajdziesz w okolicy dworców i okolicznych atrakcji? Program lojalnościowy niekoniecznie zadziała, ale promocja na lokalny przysmak na pewno!
Moglibyśmy wymieniać godzinami, ale szkoda tracić czas na teorię. Pora zadać sobie strategiczne pytanie: czy chcesz, żeby Twoje kampanie sprzedawały więcej? Czy Twoja firma jest gotowa na reklamową rewolucję? Jeśli nadal masz wątpliwości, zajrzyj tutaj – wyniki naszych klientów powinny przekonać Cię do jedynej słusznej decyzji. A tak naprawdę to wiemy, że podjąłeś ją już kilka minut temu, prawda?
clu-blog-button.jpg

Udostępnij

Powiązane artykuły
Przedsiębiorco, potrzebujesz alternatywy dla agencji reklamowych? Mamy rozwiązanie!

temu

Ponad 5 miesięcy temu pisaliśmy o nowościach w Cluify. Było o wybieraniu odbiorców na podstawie odwiedzanych miejsc, interaktywnej mapie i mierzeniu efektywności kampanii. Od tego czasu funkcjonalności zaliczyły kilka upgrade’ów, a nasi klienci zaczęli pytać, czy na tym poziomie zaawansowania możemy tyle samo, co agencje reklamowe.
Poznaj strategie skutecznego wyboru odbiorców swojej kampanii

temu

Wiesz gdzie są Twoi klienci, co robią w wolnym czasie, gdzie kupują? Idealnie! W Cluify możesz wybrać odbiorców swoich reklam właśnie na podstawie ich rzeczywistych zachowań. Wystarczy, że pomyślisz o miejscach, jakie odwiedzają w ciągu dnia.
Cluify wie, gdzie są Twoi klienci - sprawdź, jak wykorzystać jego potencjał

temu

Wystawa alternatywnego malarza, przemyślenia wschodzącej gwiazdy kina niezależnego – większość ludzi klika „Lubię to!” wyłącznie po to, aby zrobić wrażenie na znajomych. Twoi klienci nie są wyjątkiem.
5 najciekawszych zastosowań Cluify

temu

Cluify to proste narzędzie dzięki któremu dotrzesz z reklamą internetową do nowych klientów. Dokonasz tego za pomocą kilku kliknięć w panelu, w którym samodzielnie określisz miejsca przebywania osób najprawdopodobniej zainteresowanych Twoją ofertą, a my skutecznie zareklamujemy im Twój biznes. Zastanawiasz się, czy sprawdzi się w Twojej branży? Poznaj 5 najciekawszych zastosowań Cluify!

Cluify wie, gdzie są Twoi klienci - sprawdź, jak wykorzystać jego potencjał

Wystawa alternatywnego malarza, przemyślenia wschodzącej gwiazdy kina niezależnego – większość ludzi klika „Lubię to!” wyłącznie po to, aby zrobić wrażenie na znajomych. Twoi klienci nie są wyjątkiem.