Czy niewielka firma może odnieść wielki sukces?

Czy niewielka firma może odnieść wielki sukces?

Opublikowany

Prowadzenie biznesu (zwłaszcza niewielkiego) jest jak jazda na rollercoasterze. Przez większość czasu powoli pniesz się ku górze, aby chwilę później z żołądkiem w okolicy gardła spadać z szybkością godną Sokoła Millennium. Niektórzy twierdzą, że im mniejsza jest firma, tym łatwiej jest wypaść ze spadającego wagonika – ale czy naprawdę mają rację?

Większość przedsiębiorców wychodzi z założenia, że niewielkie (zwłaszcza te młodsze) firmy nie mają szansy na sukces, że niedoświadczeni właściciele nie wiedzą jeszcze na czym polega dobra promocja i nie czują do końca swoich grup docelowych... W efekcie oddają się w ręce wielkich agencji reklamowych i inwestują w zaawansowane narzędzia marketingowe, czego jedynym widocznym efektem jest skurczony budżet. Potwierdzają to zresztą badania branży przeprowadzone przez portal conversion.pl. A można inaczej.
blog_tresc_Czy niewielka firma może odnieść wielki sukces.jpg

Czy reklama internetowa jest zawsze skuteczna?

Poznaj Marię, która od kilku miesięcy prowadzi w Poznaniu niewielką szkołę językową. „Niewielka” na pewno wkrótce przestanie jej wystarczać – dziewczyna założyła stronę internetową oraz fanpage i zamierza potrząsnąć branżą. Na razie jednak jej działania promocyjne ograniczyły się do banerów zamieszczanych na witrynie oraz postów sponsorowanych, które kierowane były do mieszkańców Poznania. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że Maria jest geniuszem marketingu, ale w rzeczywistości szeroko zakrojone kampanie generowały ogromne koszty. Tak wysokie, że pochłonęły całkowity budżet jeszcze zanim zdążyły dotrzeć do potencjalnych klientów. Dlaczego? Bo trafiły głównie do osób, które już znały jej markę.
Takie rzeczy się zdarzają (zwłaszcza w nowych, niewielkich przedsiębiorstwach dysponujących równie niewielkimi funduszami) i pewnie nie raz ich doświadczyłeś. Aby im zapobiec, warto zastanowić się...

Jak robić dobre reklamy internetowe?

Efektywność reklamy online zależy od tego, czy dotrze ona do osób, które będą realnie zainteresowane usługą – szeroki zakres targetowania, na jaki zdecydowała się Maria, był więc strzałem w stopę (lub próbą wyskoczenia z rozpędzonego rollercoastera – trzymając się wcześniejszych porównań). Co więc musiałaby zrobić właścicielka szkoły językowej, aby rzeczywiście pozyskać nowych klientów?
blog_tresc_Czy niewielka firma może odnieść wielki sukces-2.jpg
Najlepiej, gdyby zaczęła od stworzenia profilu behawioralnego potencjalnych klientów – czyli zastanowienia się, kim jest jej odbiorca, co robi i gdzie spędza czas. W efekcie dowiedziałaby się, że zależy jej w szczególności na uczniach okolicznych szkół, uczestnikach spotkań poświęconych podróżom i osobach odwiedzających księgarnie językowe. Kierując reklamę do tak precyzyjnie określonej grupy docelowej, Maria zwiększyłaby szanse dotarcia do osób naprawdę zainteresowanych nauką języka. Każdy wie przecież, że zaproszenie na darmową lekcję próbną nie ucieszy okolicznych licealistów w takim stopniu, jak zniżki na wakacyjne kursy językowe w Londynie.
blog_tresc_Czy niewielka firma może odnieść wielki sukces-3 (1).jpg
Poza tym, reklamy dotyczące promocji trwających w bliskiej okolicy są bardziej skuteczne, bo wykorzystują mechanizm natychmiastowej gratyfikacji. Według raportu „Shoppers’ perspective 2017”, taka forma komunikacji marketingowej preferowana jest aż przez 57% klientów. Mówiąc prościej, targetując w oparciu o odwiedzone miejsce być może już więcej nie wydasz więcej pieniędzy, niż to naprawdę niezbędne. A Maria zdobyłaby nowych uczniów tuż pod swoimi oknami, zamiast szukać ich bezskutecznie na drugim końcu miasta.
Jak widzisz, poznając swoich klientów i miejsca, które odwiedzają szybko nauczysz się mówić do nich w taki sposób, aby pokochali Twoją markę. Maria może mieć równie dobrze na imię Ewelina i być właścicielką kwiaciarni – tutaj najważniejsza jest sama historia. A ona uczy, że nawet najmniejsi mają szansę na sukces.
CLUIF_banner_blog.gif

Udostępnij

Powiązane artykuły
Jak dotrzeć z reklamą do uczestników letnich festiwali?

temu

76% klientów w przedziale wiekowym 18-34 najbardziej ufa markom, które kojarzą się z rozrywką. To grupa, której moc nabywcza i otwartość na nowości sprawiają, że firmy chętnie kierują oferty właśnie w jej stronę. Chcesz powalczyć o młodych? Wybierz się na festiwal!
Reklama do osób, które odwiedziły konkretne miejsca? Zrobisz to w kilka minut!

temu

Chcesz dotrzeć do osób, które odwiedzają konkretne miejsca? Uważasz, że właśnie tam spędzają czas Twoi potencjalni klienci? Wyślij do nich reklamę i zobacz, ilu z nich pojawi się w Twoim sklepie lub restauracji! To prostsze niż myślisz.
Narzędzia do pozyskiwania klientów, które możesz wypróbować jeszcze dziś

temu

Powiedzieć, że skuteczne pozyskiwanie klientów to umiejętność, która wymaga połączenia zmysłu analitycznego z kreatywnością, to jakby nic nie powiedzieć. Docieranie do coraz to nowszych grup docelowych i przekonywanie ich do produktu to zadanie dla Wybranych – i celowo użyliśmy tu wielkiej litery (nie każdy jest przecież stworzony do efektywnej sprzedaży). Właśnie dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się sposobom pozyskiwania klientów i wybrać te, które nie zawodzą. Wypróbujesz?
Jak skutecznie przygotować materiały do swojej kampanii?

temu

Warunkiem skutecznej kampanii jest nie tylko właściwe wybranie grona jej odbiorców, ale również to, w jaki sposób się im zaprezentujemy. Jeśli Twoja reklama jest atrakcyjna wizualnie, więcej osób w nią klika, to naturalne. Ale jak się za to zabrać? Poniżej znajdziesz kilka prostych kroków, które pozwolą Ci stworzyć przykuwającą uwagę kampanię i zwiększyć sprzedaż.

Poznaj strategie skutecznego wyboru odbiorców swojej kampanii

Wiesz gdzie są Twoi klienci, co robią w wolnym czasie, gdzie kupują? Idealnie! W Cluify możesz wybrać odbiorców swoich reklam właśnie na podstawie ich rzeczywistych zachowań. Wystarczy, że pomyślisz o miejscach, jakie odwiedzają w ciągu dnia.