3 pytania o VR na które musisz znać odpowiedź

3 pytania o VR na które musisz znać odpowiedź

Opublikowany

W Polsce to jeszcze tylko modne słowo, ale świat już od dawna żyje tematem wirtualnej rzeczywistości (w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy liczba jej mieszkańców wzrośnie zresztą o 37 milionów).  Nic więc dziwnego, że obecny rok okrzyknięto “Rokiem VR”, a rosnący potencjał branży zaczyna doceniać coraz więcej marek – w tym również polskich. Najwyższy czas przyjrzeć się jej trochę bliżej. Bo kto powiedział, że wykorzystanie wielkich trendów mogą rozważać tylko wielkie marki?

Mimo, że jest kojarzony głównie z vlogerami i kanałami gamingowymi, VR może być całkiem niezłym motorem napędowym również dla Twojej działalności. Zwłaszcza, że do 2023 roku globalny rynek rozwiązań wirtualnej rzeczywistości ma być wart ponad 90 miliardów dolarów, a ilość użytkowników gogli VR wzrośnie w tym czasie do ok. 40 milionów. To całkiem sporo potencjalnych klientów. Jeśli już teraz zaczniesz zastanawiać się, jak wykorzystać ten trend to już za moment możesz zostać prekursorem wielkiej rewolucji technologicznej.
blog_tresc_3_pytania_o_vr.jpg
Ale po kolei –  najpierw odpowiedz sobie na 3 kluczowe pytania.

Po pierwsze: kogo kręci VR?

Biznesowo? Właściwie wszystkich – w ciągu ostatnich 3 lat 8 z 10 największych międzynarodowych firm technologicznych zaangażowało się we wdrożenia VR w swoją strategię rozwoju (i mamy tu na myśli naprawdę wielkich graczy pokroju Google, Facebooka, Microsoft i Apple). Jeśli oni to wiedzą i działają, to sygnał że globalna rewolucja już się zaczęła – a to dopiero początek. Dlaczego?
blog_tresc_3 pytania o VR-2.jpg
Bo na punkcie wirtualnej rzeczywistości oszaleli też konsumenci. I nie ma tu miejsca na ograniczenia wiekowe – według portalu statista.com, z gogli VR korzystają zarówno nastolatki, jak i osoby dobiegające czterdziestki (a coraz chętniej sięgają po nie nawet emeryci!). Istnieje więc spora szansa, że właśnie w tej chwili część Twoich klientów przebywa gdzieś w alternatywnym świecie. Na Twoim miejscu zadalibyśmy więc kolejne pytanie…

Po drugie: jak wykorzystać VR w Twojej branży?

Odpowiemy najprościej jak tylko się da – ogranicza Cię wyłącznie Twoja wyobraźnia (ok, może jeszcze budżet). Wirtualna rzeczywistość, niekoniecznie oglądana przez pryzmat gogli (bo, o ironio, to one są największą barierą wejścia do alternatywnych światów) otwiera naprawdę wiele marketingowych drzwi. Poniżej kilka naszych ulubionych:
  1. filmy 360 – dzięki nim Twoi klienci będą mogli zwizualizować swój zakup bez wychodzenia z domu albo przenieść się w miejsce, którego nie mógłbyś im pokazać w swoim biurze – o, np. takie,
  2. aplikacje VR – pozwalają na przetestowanie lub personalizację oferty jeszcze przed zakupem (zupełnie tak, jak w aplikacji IKEA),
  3. interaktywne stoiska – nie wymagają użycia gogli, ocierają się o rozszerzoną rzeczywistość i pozwalają zaoszczędzić trochę miejsca w punkcie stacjonarnym (tutaj sprawdzisz, jak świetnie sprawdzają się np. w sklepach odzieżowych),
  4. reklamy – „zanurzenie” klienta w świecie marki to sposób na to, aby wyróżnić się na tle konkurencji i zostać zapamiętanym (jeśli nie wierzysz, sprawdź, jak poradzili sobie twórcy filmu „Avengers”).
Masz już kilka pomysłów na to, w jaki sposób wykorzystać VR w swoim biznesie? Świetnie! Pora odpowiedzieć sobie na ostatnie pytanie (tak wyszło, że najważniejsze kwestie zawsze zostawiamy na koniec).

Po trzecie: jak dotrzeć do zainteresowanych?

Wbrew pozorom (i bardzo nas to cieszy!), kampanie wykorzystujące zaawansowane technologie mogą docierać do odbiorców w dość tradycyjny sposób – najlepiej za pomocą personalizowanych reklam. A te najłatwiej przygotować w oparciu o targetowanie na podstawie odwiedzonych miejsc (tak, jak robi to Cluify).
Jedno jest pewne – nie ważne, w jakiej branży pracujesz i jak duże (lub małe) jest Twoje przedsiębiorstwo. Prędzej czy później zainwestujesz w VR, a zaraz po nim zdecydujesz się na wzmocnienie jego efektów poprzez dedykowaną kampanię reklamową (lub zrobisz to w odwrotnej kolejności). Dlaczego? Bo wirtualna rzeczywistość to całkiem realne zyski, a 8 na 10 największych międzynarodowych firm technologicznych nie może się mylić.
CLUIF_banner_blog.gif

Udostępnij

Powiązane artykuły
Przewidujemy przyszłość mediów społecznościowych

temu

Zastanawiasz się czasem, ile godzin spędzasz każdego dnia na Facebooku? Albo z jaką częstotliwością wrzucasz nowe zdjęcia na Instagram? My też – okazało się, że bez porannej dawki kotów i wakacyjnych update’ów od znajomych trudno nam spokojnie rozpocząć dzień. Zresztą, nie tylko nam – z social mediów korzysta na całym świecie już jakieś 2,5 miliarda ludzi. Jak z tej perspektywy wygląda przyszłość portali społecznościowych (i czy Twój biznes na tym skorzysta)?
Drony – wciąż zabawka, czy już przyszłość marketingu?

temu

Patrolują tereny wojskowe, dostarczają pizzę, robią show na koncertach. Są najbardziej pożądanym prezentem tego roku – pewnie dlatego, że poświęcono im cały odcinek serialu „Miasteczko South Park” (a to już naprawdę poważna sprawa!). Nadal sądzisz, że drony służą wyłącznie do podglądania sąsiadów?
Reklama internetowa: trendy, o których będzie głośno w 2018

temu

W branży online dominują 2 teorie. Pierwsza z nich mówi, że błyskawiczna ewolucja reklamy internetowej dobiegła końca wraz z pierwszym uruchomionym AdBlockiem. Ta druga zakłada, że największy skok technologiczny w zakresie reklamy online dopiero przed nami. Jaki? Skuteczne omijanie programów do blokowania reklam. Coraz silniejsze przenikanie się świata wirtualnego z rzeczywistym i rosnąca popularność urządzeń mobilnych w najbliższym czasie zmienią oblicze digital marketingu. Skorzystają na tym zwłaszcza właściciele małych i średnich przedsiębiorstw. Zobacz, jakich trendów nie wolno lekceważyć w 2018 roku.
Mobilny marketing: 4 najgorętsze trendy na 2018

temu

Być może jeszcze nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale w świecie marketingowym właśnie odbywa się cicha rewolucja. Mimo, że o rosnącym znaczeniu rynku mobile mówiło się już od kilku lat to dopiero nadchodzący rok przyniesie w branży naprawdę duże zmiany. Jeśli nadal nie wiesz, o co chodzi w targetowaniu behwioralnym i na czym polega grywalizacja, zapnij pasy. Zabieramy Cię w podróż po najgorętszych trendach 2018 roku. 

Marketing mobilny: 3 sposoby na skuteczne zwiększanie sprzedaży

Wyobraź sobie, że czytasz recenzję filmu i za każdym razem, kiedy dotykasz ekranu swojego smartfona  pojawiają się na nim krwawe odciski palców. Po kilkunastu sekundach na monitorze wyświetla się równie mroczny pop-up z trailerem nowego serialu kryminalnego. Klikniesz?