Marketing mobilny: 3 sposoby na skuteczne zwiększanie sprzedaży

Marketing mobilny: 3 sposoby na skuteczne zwiększanie sprzedaży

Opublikowany

Wyobraź sobie, że czytasz recenzję filmu i za każdym razem, kiedy dotykasz ekranu swojego smartfona  pojawiają się na nim krwawe odciski palców. Po kilkunastu sekundach na monitorze wyświetla się równie mroczny pop-up z trailerem nowego serialu kryminalnego. Klikniesz?

5 milionów użytkowników kliknęło, a wyniki kampanii reklamowej HBO zainteresowały przedsiębiorców mobile marketingiem – nie ma w tym zresztą nic dziwnego, skoro już 59,9% globalnego ruchu internetowego pochodzi z odsłon mobilnych. To znaczy, że dostęp do Twojej oferty nie jest już zależny od miejsca lub pory dnia, a Ty w końcu możesz docierać do swoich klientów w dowolnie wybranym momencie – np. wtedy, kiedy robią zakupy. Jak?
blog_tresc_Jak marketing mobilny zwiekszy Twoja sprzedaz.jpg

Numero uno: zaprzyjaźnij się z RWD

Przeciętny użytkownik smartfona dotyka ekranu 2617 razy dziennie. Zajmuje mu to jakieś 3 godziny na dobę, co w skali roku daje prawie 46 dni spędzonych z telefonem w ręku. Czyli na tyle dużo, aby poważnie spojrzeć na temat Responsive Web Design.
Chodzi o to, aby treści dostępne na Twojej stronie wyglądały dobrze zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych. Nie ma lekko – ze względu na niewielkie wymiary tych drugich musisz zadbać o to, aby wszystkie grafiki, teksty, ikony i co tam jeszcze sobie wymarzysz były czytelne niezależnie od wielkości ekranu (nieczytelna strona = porzucony koszyk) . Aby to osiągnąć, wystarczy trzymać się kilku prostych zasad:
  1. zadbaj o to, aby menu strony było zwinięte w jeden przycisk – większość portali posługuje się w tym celu tzw. „hamburgerem” (trzy poziome linie dzięki którym ikona menu łatwiej dostosowuje się do różnych rozdzielczości),
  2. postaraj się, aby poszczególne elementy strony były od siebie odpowiednio oddalone – „odpowiednio”, czyli „tak, aby łatwo je kliknąć”,
  3. zapomnij o technologii flash – animacje są fajne, ale tego formatu nie odczytuje już większość przeglądarek (jeśli szukasz alternatywy, sprawdź silverlight).

Due: marketing mobilny uwielbia personalizację

Pora zapomnieć o świecie, w którym jedna reklama przemawia do wszystkich bez wyjątku. Kobiety pracujące od dawna nie piorą już w Pollenie2000, a 80% konsumentów decyduje się na zakup produktu wyłącznie na podstawie personalizowanego przekazu. Właśnie dlatego marketing, zwłaszcza mobilny, powinien być szyty na miarę. Już tłumaczymy, o co chodzi.
blog_tresc_Jak marketing mobilny zwiekszy Twoja sprzedaz-2.jpg
Wyobraź sobie, że prowadzisz e-sklep z zabawkami. Zbliża się Dzień Dziecka i chcesz przyciągnąć z tej okazji więcej klientów, więc publikujesz na swoim fanpage informację o Wielkiej Obniżce Cen. Aby zwiększyć zasięg, promujesz post wśród osób, które według Facebooka mogą być rodzicami – bo interesują się wydarzeniami dla dzieci i lubią strony poświęcone markom dla najmłodszych. Niby fajnie, ale nie do końca. Dlaczego?
Dlatego, że nie każdy kto deklaruje zainteresowanie tematem online musi być nim zainteresowany w rzeczywistości (spójrzmy prawdzie w oczy – każdy zna kogoś, kto lubi jakiś fanpage wyłącznie dlatego, żeby wydać się fajniejszym). Personalizacja to wyjście o krok dalej – to doprecyzowanie grupy docelowej i dostosowanie do niej treści reklamy.
Wróćmy do przykładu z e-sklepem z zabawkami. Pomysł z Wielką Obniżką Cen jest świetny, ale lepszy efekt przyniesie określenie grupy docelowej na podstawie realnych zachowań (tutaj sprawdzisz, jak to działa w Cluify). Młodzi rodzice przebywają głównie w okolicy przedszkoli, na placach zabaw i w centrach dla dzieci, więc skuteczna reklama powinna trafić właśnie do osób spędzających czas w tych miejscach. Mało tego – jeśli już zdecydujesz się na określone miejsce, odnieś się do niego w ofercie. Twoi klienci w każdą środę bawią się z dziećmi na trampolinach? Zaproponuj im domową trampolinę w połowę niższej cenie! Robią zakupy u konkurencji? Pokaż, że wybór zabawek u Ciebie jest dużo większy! Wiesz, o co chodzi, prawda?

Tres: pomyśl o dedykowanej aplikacji mobilnej

Świat aplikacjami stoi – w internecie jest ich pewnie więcej, niż filmów z kotami (zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w 2017 globalna liczba pobrań aplikacji mobilnych osiągnęła 175 miliardów). I nawet, jeśli w tej chwili Twój budżet marketingowy krzyczy, że nie stać Cię na taki wydatek to warto kiedyś pomyśleć o takim wsparciu sprzedaży. Dlaczego? Dlatego, że:
  1. są wygodne – działają sprawniej, niż mobilne wersje stron internetowych,
  2. zwiększają świadomość marki – Twoje logo na pulpicie telefonu zadziała w tej materii lepiej, niż niejedna reklama,
  3. budują społeczność wokół brandu – łącząc aplikację z mediami społecznościowymi pozwalasz swoim klientom na udostępnianie Twoich ofert i dzielenie się opiniami, podkręcając dodatkowo marketing rekomendacji (oferty specjalne wyłącznie dla użytkowników aplikacji też brzmią, jak plan).
Podsumowując, marketing mobilny daje naprawdę duże pole do popisu jeśli chodzi o skuteczne zwiększanie sprzedaży. Mimo, że na pierwszy rzut oka wydaje się opcją droższą od ulotek, plakatów i budowania organicznych zasięgów na Facebooku to w dłuższej perspektywie przyniesie Ci więcej pożytku, niż wszystkie te metody razem wzięte. Ale o tym przekonasz się już na własnej skórze – bo przecież wiemy, że Twoja marka jest stworzona do personalizowanych kampanii reklamowych i responsywnego designu.
I tak. Umiesz też  już liczyć do trzech po włosku.
CLUIF_banner_blog.gif

Udostępnij

Powiązane artykuły
Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie?

temu

Jako osoba zarządzająca sklepem z pewnością cały czas zadajesz sobie pytanie jak poprawić wyniki sprzedażowe, jak zwiększyć ruch, jak dotrzeć do klientów konkurencji. Odpowiedzi jest co najmniej kilka. My jednak podpowiemy Ci tą najprostszą, którą możesz wykorzystać już dziś!
4 sposoby na zwiększenie sprzedaży dzięki Facebookowi

temu

Zakładamy, że znasz doskonale możliwości reklamowe Facebooka. Prawdopodobnie wiesz również, że pozwala on na zwiększenie zasięgu postów, promowanie Twojej marki i monitoring jej popularności w wybranych mediach społecznościowych. Ale czy wiesz, że dzięki niemu możesz skutecznie zwiększyć sprzedaż swoich produktów i zainteresować swoją ofertą zupełnie nowe grupy odbiorców? Za chwilę pokażemy Ci, jak skutecznie pozyskiwać nowych klientów dzięki Facebookowi.
Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zwiększyć sprzedaż przed świętami

temu

Stało się: opanowała nas przedświąteczna gorączka. Jak pokazują wyniki międzynarodowego badania „Zakupy świąteczne 2017”, na bożonarodzeniowe wydatki Polacy przeznaczą w tym roku o 2% więcej oszczędności, niż w ubiegłym roku. Połowa deklarowanej kwoty zostanie pochłonięta przez prezenty dla najbliższych, a ponieważ Święty Mikołaj ma w tym czasie naprawdę dużo pracy podpowiemy Ci, jak skutecznie go zastąpić i zwiększyć sprzedaż przed świętami.
Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie stacjonarnym: 3 kroki do sukcesu

temu

Sprzedaż stacjonarna to ciągła walka. Polujesz na atrakcyjną lokalizację, spędzasz długie godziny na planowaniu strategii handlowej, wydajesz majątek na promocję i materiały reklamowe. W krótkim czasie pozyskujesz pierwszych klientów, a sprzedaż szybuje w górę tak, jak Twoje plany rozwoju przedsiębiorstwa. Nie mamy dobrych wieści: hossa nie potrwa wiecznie. Chyba, że nauczysz się, jak skutecznie pozyskiwać klientów.

Narzędzia do pozyskiwania klientów, które możesz wypróbować jeszcze dziś

Powiedzieć, że skuteczne pozyskiwanie klientów to umiejętność, która wymaga połączenia zmysłu analitycznego z kreatywnością, to jakby nic nie powiedzieć. Docieranie do coraz to nowszych grup docelowych i przekonywanie ich do produktu to zadanie dla Wybranych – i celowo użyliśmy tu wielkiej litery (nie każdy jest przecież stworzony do efektywnej sprzedaży). Właśnie dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się sposobom pozyskiwania klientów i wybrać te, które nie zawodzą. Wypróbujesz?