Jak skutecznie promować usługi deweloperskie? Dom100 i Cluify – CASE STUDY

Jak skutecznie promować usługi deweloperskie? Dom100 i Cluify – CASE STUDY

Opublikowany

Dom100 to rodzinna firma z tradycjami. Od 25 lat z powodzeniem buduje nowoczesne domy i mieszkania, za co zdobyła liczne nagrody branżowe. W Cluify wiemy, że jej potencjał jest ogromny – mimo dużej konkurencji, dynamicznych zmian na rynku i codziennych wyzwań. Tym razem naszym zadaniem było dotarcie z reklamą m.in. do klientów konkurencji. Czy to się nam udało? Sprawdź!

Założenia kampanii

Kampania dla Dom100 miała 2 cele:
  • zachęcenie klientów do odwiedzin w placówkach stacjonarnych,
  • zwiększenie ilości zapytań kontaktowych na stronie internetowej.
Pomyślisz pewnie, że to proste – weź jednak pod uwagę ilość konkurencyjnych firm deweloperskich oraz specyfikę oferty. Wiedzieliśmy, że największą skuteczność będą miały reklamy, które dotrą do konkretnych ludzi – dlatego podjęliśmy decyzję o kierowaniu ich do osób przebywających w placówkach Dom100, konkurencji oraz w biurowcach znajdujących się na terenie aglomeracji katowickiej. Dzięki temu zyskaliśmy pewność, że nasza grupa docelowa będzie skłonna skorzystać z oferty dewelopera.
Kampania przeprowadzona została w sieci Google AdWords i na Facebooku. W kreacji uwzględniliśmy 2 odrębne komunikaty – informację na temat nowych realizacji w Gliwicach oraz Dni Otwartych dewelopera. Zastanawiasz się, ilu nowych klientów przyciągnęliśmy?

Efekty kampanii reklamowej

Trwająca miesiąc kampania reklamowa wygenerowała 900 000 wyświetleń i 30 zapytań kontaktowych (20 z Google AdWords i 10 z Facebooka). Co więcej, spośród wszystkich klientów odwiedzających w tym czasie punkty stacjonarne dewelopera, aż 85,7% miało wcześniej kontakt z reklamą.
cluify-infografika-case-study-DOM100-01.jpg
CLUIFY-banner_blog-haslo2.gif

Udostępnij

Powiązane artykuły
Jak dotrzeć do klientów w branży medycznej? City Dent i Cluify – CASE STUDY

temu

City Dent to jeden z najwyżej ocenianych gabinetów stomatologicznych we Wrocławiu. Rosnąca popularność zawsze budzi apetyt, dlatego właściciele marki postanowili zdobyć jeszcze więcej nowych odbiorców. Tym razem na celownik wzięto klientów zainteresowanych protetyką. Sposobem na osiągnięcie wyniku stało się Cluify. Zobacz, jak się to robi!
Czy można skutecznie dotrzeć do klientów konkurencji? Współpraca Netto i Cluify - CASE STUDY

temu

Sieć sklepów Netto to jeden z najbardziej rozpoznawalnych sprzedawców detalicznych w Polsce. Ważny punkt jego strategii stanowi współpraca z Cluify, której rezultatem była m.in. kampania reklamowa pod hasłem „Ze Scottiem do Supermocy”. Sprawdź, jak wyglądał jej przebieg i przekonaj się, czy można skutecznie dotrzeć do klientów konkurencji.
Jak kilkukrotnie zwiększyć liczbę klientów? Chata Polska i Cluify - CASE STUDY

temu

Chata Polska to sieć sklepów ogólnospożywczych działająca głównie w województwie wielkopolskim. Strategia intensywnego rozwoju marki przyczyniła się do wzrostu zapotrzebowania na dotarcie do zupełnie nowych grup docelowych: osób odwiedzających pobliską okolicę. Cluify dotarło niemal do każdej z nich.
Czy (i jak) wszystko można sprzedać?

temu

Desery na bazie oleju palmowego, mieszkania w systemie TBS – niektóre produkty wymagają dodatkowego bodźca podkręcającego sprzedaż. Gdybyśmy pisali ten tekst 20 lat temu, byłaby nim reklama internetowa (uwierzysz, że w pierwszy banner kliknęło 50% odbiorców?). Dziś będzie to… reklama internetowa – ale trochę inna. Zaraz pokażemy Ci, na czym polega jej wyjątkowość i jak działa.