Czy (i jak) wszystko można sprzedać?

Czy (i jak) wszystko można sprzedać?

Opublikowany

Desery na bazie oleju palmowego, mieszkania w systemie TBS – niektóre produkty wymagają dodatkowego bodźca podkręcającego sprzedaż. Gdybyśmy pisali ten tekst 20 lat temu, byłaby nim reklama internetowa (uwierzysz, że w pierwszy banner kliknęło 50% odbiorców?). Dziś będzie to… reklama internetowa – ale trochę inna. Zaraz pokażemy Ci, na czym polega jej wyjątkowość i jak działa.

Jeśli nie możesz czegoś sprzedać to znaczy, że źle dobierasz swoje grupy docelowe.

John Zhang, 2008

Nie bez powodu zaczynamy od wypowiedzi jednego z najchętniej cytowanych profesorów marketingu w USA. Branża za oceanem od dawna wie, że skuteczny marketing nie polega na przekonywaniu wszystkich dookoła, jak unikalny jest Twój produkt. Skuteczny marketing polega na trafieniu do odbiorców, którzy poszukują Twojej oferty – zwłaszcza w „trudnych” branżach. Za chwilę dowiesz się, jak ich odnaleźć.
Cluify blog_czy wszystko można sprzedać.jpg

Jak skutecznie pozyskiwać klientów?

Zacznijmy od tego, że aby poprawnie zlokalizować swoich klientów, musisz ich lepiej poznać – zastanów się, ile mają lat, czym się interesują i jak spędzają wolny czas. Ta wiedza pozwoli Ci na wytypowanie miejsc, w których przebywają w określonych porach (np. rodzice na placach zabaw, rowerzyści w parkach, a sportowcy w klubach fitness). Gotową listę lokalizacji możesz przenieść na mapę w panelu Cluify. Wystarczy, że:
  • założysz bezpłatne konto Cluify (o, tutaj),
  • zdefiniujesz rodzaj swojego biznesu (do wyboru masz m.in. sklep stacjonarny, internetowy i aplikację mobilną) i cel reklamy – np. jesteś właścicielem stacjonarnego sklepu z filmami DVD (chyba nie musimy tłumaczyć, dlaczego ten typ działalności można schować w szufladzie z napisem „trudny”?), który chce pozyskać 50 nowych klientów w ciągu miesiąca,
  • po wyborze przycisku „Dalej” określisz na pasku wyszukiwania miejsca najbardziej atrakcyjne z perspektywy Twoich klientów – w przypadku sklepu z filmami DVD mogą to być kina studyjne w których spotykają się Dyskusyjne Koła Filmowe albo bary z gatunku tych bardziej „hipsterskich”.
I już. Teraz wystarczy tylko zaakceptować ustawienia i poczekać chwilę na telefon od konsultanta, który ustali z Tobą szczegóły kampanii. No i najważniejsze – ten sposób targetowania trafia do osób naprawdę zainteresowanych produktem. Wiemy to, ponieważ o intencji zakupowej świadczą nie wirtualne deklaracje, ale rzeczywiste zachowania – bo przecież jeśli naprawdę lubisz sport to wyjdziesz potrenować zamiast klikać „Lubię to” pod motywacyjnym zdjęciem na Facebooku.
Po wyborze przycisku „Dalej” określisz na pasku wyszukiwania miejsca najbardziej atrakcyjne z perspektywy Twoich klientów – w przypadku sklepu z filmami DVD mogą to być kina studyjne

Po wyborze przycisku „Dalej” określisz na pasku wyszukiwania miejsca najbardziej atrakcyjne z perspektywy Twoich klientów – w przypadku sklepu z filmami DVD mogą to być kina studyjne

Jak reklamować, żeby sprzedawać?

Wiesz już, jak szukać nowych klientów – ale jak opowiadać im o swoim produkcie? Stephen Hoch, profesor marketingu uniwersytetu Wharton, powiedział kiedyś, że „trudne” oferty warto sprzedawać w pakiecie z atrakcyjnymi bonusami lub w określonym kontekście. Przykład? A proszę!
Od jakiegoś czasu wszyscy boją się glutenu – bo utrudnia spalanie kalorii, osłabia organizm i w ogóle jest niezdrowy. To wszystko prawda, pod warunkiem, że spożywa go osoba uczulona na ten składnik. Jeżeli więc sprzedajesz produkty o wysokiej zawartości glutenu, reklamuj je w kontekście obalania mitów na temat jego szkodliwości wśród osób, które nie mają alergii. Zrobisz to np. zamieszczając w treści reklamy wypowiedź dietetyka. Ale to jeszcze nie wszystko.
Cluify blog_czy wszystko można sprzedać#2.jpg
Wiesz, w jakich miejscach przebywają Twoi potencjalni klienci? Nawiąż do nich w reklamie! Jeśli zastanawiasz się, po co, sprawdź naszą krótką listę całkiem solidnych argumentów:
  • zbudujesz więź między odbiorcami a Twoją marką – dzieląc wspólne wspomnienia pokazujesz, jak wiele Was łączy,
  • zwiększysz wiarygodność reklamy – skoro znasz te same miejsca to znaczy, że wiesz, co najlepsze dla osób, które w nich przebywają,
  • napędzisz sprzedaż – odbiorca widzi, że produkt sprawdza się wśród osób z jego środowiska.
I tyle. A jeśli w międzyczasie popracujesz jeszcze nad dookreślaniem swoich grup docelowych i odpowiadaniem na ich oczekiwania względem Twojej oferty to już w ogóle super. I możemy założyć się, że wkrótce przestaniesz nazywać swoją branżę „trudną”.
CLUIFY-banner_blog-haslo2.gif

Udostępnij

Powiązane artykuły
Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie?

temu

Jako osoba zarządzająca sklepem z pewnością cały czas zadajesz sobie pytanie jak poprawić wyniki sprzedażowe, jak zwiększyć ruch, jak dotrzeć do klientów konkurencji. Odpowiedzi jest co najmniej kilka. My jednak podpowiemy Ci tą najprostszą, którą możesz wykorzystać już dziś!
Marketing mobilny: 3 sposoby na skuteczne zwiększanie sprzedaży

temu

Wyobraź sobie, że czytasz recenzję filmu i za każdym razem, kiedy dotykasz ekranu swojego smartfona  pojawiają się na nim krwawe odciski palców. Po kilkunastu sekundach na monitorze wyświetla się równie mroczny pop-up z trailerem nowego serialu kryminalnego. Klikniesz?
4 sposoby na zwiększenie sprzedaży dzięki Facebookowi

temu

Zakładamy, że znasz doskonale możliwości reklamowe Facebooka. Prawdopodobnie wiesz również, że pozwala on na zwiększenie zasięgu postów, promowanie Twojej marki i monitoring jej popularności w wybranych mediach społecznościowych. Ale czy wiesz, że dzięki niemu możesz skutecznie zwiększyć sprzedaż swoich produktów i zainteresować swoją ofertą zupełnie nowe grupy odbiorców? Za chwilę pokażemy Ci, jak skutecznie pozyskiwać nowych klientów dzięki Facebookowi.
Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zwiększyć sprzedaż przed świętami

temu

Stało się: opanowała nas przedświąteczna gorączka. Jak pokazują wyniki międzynarodowego badania „Zakupy świąteczne 2017”, na bożonarodzeniowe wydatki Polacy przeznaczą w tym roku o 2% więcej oszczędności, niż w ubiegłym roku. Połowa deklarowanej kwoty zostanie pochłonięta przez prezenty dla najbliższych, a ponieważ Święty Mikołaj ma w tym czasie naprawdę dużo pracy podpowiemy Ci, jak skutecznie go zastąpić i zwiększyć sprzedaż przed świętami.